Nicușor Dan a contestat la CCR legea privind subvențiile pentru centralele pe gaz. Ce motive a invocat președintele
- Bianca Ion
- 28 aprilie 2026, 19:06
Nicușor Dan. Sursă foto: presidency.roPreședintele Nicușor Dan a sesizat Curtea Constituțională în legătură cu legea prin care Parlamentul a aprobat Ordonanța Guvernului 16/2025, act normativ care transpune în legislația românească o prevedere europeană privind interzicerea subvențiilor pentru centralele pe combustibili fosili. Șeful statului a contestat completarea introdusă de Camera Deputaților, care permite încă doi ani acordarea de stimulente financiare pentru centrale pe gaz sau alte sisteme individuale de încălzire în anumite imobile mici.
Ce prevedere contestă Nicușor Dan
Nicușor Dan nu contestă ordonanța în ansamblu, ci alineatul introdus în Parlament, prin care subvențiile ar putea continua timp de doi ani pentru instalarea de centrale pe gaz sau alte sisteme individuale de încălzire în imobile racordate la puncte termice cu mai puțin de 50 de utilizatori.
În sesizare, președintele susține că această excepție intră în contradicție cu articolul 17 alineatul (15) din Directiva (UE) 2024/1275 privind performanța energetică a clădirilor. Directiva obligă statele membre să nu mai acorde, după 1 ianuarie 2025, subvenții pentru cazane independente pe combustibili fosili, cu excepții strict prevăzute în dreptul european.

Centrală termică. Sursă foto: Freepik
România are deja o procedură de infringement
Șeful statului a menționatîn contestația depusă că România are deja deschisă o procedură de infringement, COM 2025/0168, pentru întârzierea transpunerii articolului din directivă. În acest context, președintele a avertizat că legea adoptată de Parlament riscă să prelungească neconformitatea față de dreptul european și să expună România la sancțiuni financiare și de imagine. Nicușor Dan a mai invocat în sesizare obligația respectării dreptului Uniunii Europene, prevăzută de articolul 148 din Constituție, dreptul la un mediu sănătos, prevăzut de articolul 35, îndatorirea statului de a proteja mediul, prevăzută de articolul 135 alineatul 2 litera e, și principiul legalității, prevăzut de articolul 1 alineatul 5.
Președintele a susținut că Parlamentul nu poate adopta o lege care „suspendă în practică” aplicarea unei interdicții stabilite la nivel european pentru reducerea emisiilor și a dependenței de combustibili fosili.
„Astfel, o atare modificare legislativă contravine Constituției și aduce atingere dreptului fundamental la un mediu sănătos, astfel cum este consacrat atât la nivel național, cât și european, prin efectele sale directe de creștere a emisiilor de CO₂. Totodată, aceasta încalcă obligațiile asumate de România pe plan european, întrucât se abate de la direcția de decarbonizare și de creștere a eficienței energetice, fiind în contradicție cu obiectivul atingerii neutralității climatice și cu necesitatea reducerii progresive a dependenței de combustibili fosili”, a susținut președintele în sesizare.
Argumentele lui Nicușor Dan privind impactul asupra mediului
În sesizarea trimisă Curții Constituționale, Nicușor Dan a mai precizat că prelungirea subvențiilor pentru centralele pe gaz ar încuraja folosirea unor tehnologii poluante, ar crește emisiile de CO₂ și ar reprezenta un pas înapoi față de standardele de protecție a mediului asumate de România prin Constituție și prin tratatele europene.
„Această măsură legislativă nu este neutră din perspectiva protecției mediului, ci dimpotrivă, conduce la îngreunarea tranziției către surse de energie regenerabilă și la perpetuarea unor soluții energetice poluante. În mod concret, stimularea financiară a acestor sisteme va determina creșterea numărului de instalații bazate pe combustibili fosili, ceea ce implică, pe termen mediu și lung, o creștere cumulată a emisiilor de CO₂ la nivel național.”, se mai arată în sesizarea președintelui Nicușor Dan.
Ce se întâmplă dacă CCR admite sesizarea
Președintele a cerut Curții Constituționale să declare neconstituțional doar alineatul nou introdus în lege, cel care permite excepția de doi ani pentru subvențiile destinate centralelor pe gaz.
Dacă sesizarea va fi admisă, Parlamentul va trebui să reia procedura legislativă de la faza de după înregistrarea proiectului la prima Cameră sesizată. Legislativul ar putea fie să aprobe Ordonanța Guvernului 16/2025 fără această excepție, fie să modifice legea în limitele stabilite de Curtea Constituțională.
În paralel, Comisia Europeană a reamintit că toate statele membre aveau obligația să elimine subvențiile pentru cazanele pe combustibili fosili cel târziu de la 1 ianuarie 2025. România se află printre cele nouă țări care nu au transpus integral și la timp această prevedere.