Eșec în campania pentru Euro 2025. Naționala de tineret, eșec usturător în Finlanda

Naționala U 21 a pierdut cu Finlanda Sursa foto: Facebook

Finlanda. Naționala U 21 a României a pierdut meciul de fotbal cu selecționata similară a Finlandei. Jocul, disputat în preliminariile Campionatului European Euro 2025 s-a încheiat cu 2-0 pentru finlandezi.

Selecționata lui Daniel Pancu nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor. În acest moment, după înfrângere, tinerii români se află pe locul 2, în clasament, la egalitate de puncte, 16, finlandezii, care sunt pe primul loc.

Naționala U21 înfrângere cu Finlanda

Meciul din Finlanda pune mari probleme echipei pregătite de Daniel Pancu, care așteaptă jocul rezultatelor. Dacă Elveția U21 învinge pe Muntenegru, Naționala noastră va coborî pe locul trei în clasament. România U21 face parte din grupa E împreună cu Elveția, Finlanda, Albania, Muntenegru și Armenia.

În meciul de la Tampere, Naționala U21 a fost prinsă pe picior greșit de gazde. Finlanda a început mai bine, iar prima ocazie a venit în minutul 14. Miettinen a reluat din interiorul careului puțin pe lângă poarta lui Sava, în urma unei lovituri libere. România a dat replica câteva minute mai târziu prin Louis Munteanu care a șutat pe lângă poarta lui Bergstrom.

Finlanda a deschis scorul în minutul 22, prin fundașul central Tony Miettinen care a înscris cu o lovitură de cap imparabilă, după un corner.

Naționala nu a reușit să-și revină, astfel că finlandezii și-au mai înscris o ocazie în cont, cinci minute mai târziu. Hyrylainen a trimis un șut violent de la marginea careului. A urmat o nouă ocazie, pentru Finlanda, chiar înainte de pauză. Liber în careu, Miettinen a șutat, după un corner, însă mingea a fost respinsă de Louis Munteanu.

Echipa U 21 Sursa foto: Facebook

Repriza a doua a consfințit dezastrul

Repriza a doua nu a adus nici o îmbunătățire în jocul practicat de Naționala U 21. Tehnicianul Daniel Pancu i-a introdus pe teren pe Baiaram, Blănuță, Bani, Perianu și Oteliță, însă nu a putut schimba soarta partidei.

Finlandezii s-au aflat la cârma jocului. Iar în minutul 71, au mai dat o lovitură prin Liimatta care l-a învins pe Sava, după o acțiune dezvoltată în careu.

Meciul s-a încheiat cu scorul 2-0 în favoarea Finlandei. Echipa nordică a urcat pe primul loc în grupa E, la egalitate de puncte cu România. În funcție de rezultatul meciului dintre Elveția și Muntenegru, se va stabili și clasamentul.

După acest meci, Naționala U 21 mai are programate alte două partide. Prima, pe 11 octombrie va fi jucată în deplasare cu Muntenegru. În cel de-al doilea meci, pe 15 octombrie, echipa lui Pancu va întâlni Elveția pe teren propriu.

Euro 2025 din Slovacia Sursa foto. UEFA

Echipele de start în meciul pierdut de Naționala U 21

Meciul jucat în Finlanda, de Naționala U 21, s-a încheiat cu o înfrângere usturătoare. La start au fost aliniate următoarele echipe:

Finlanda U21 (4-3-3): Bergstrom - Wallius, Koski, Miettinen, Naamo - Marhhiev, Skytta, Hyrylainen - Terho, Liimatta, Jukkola. Rezerve: Henriksson, Arifi, Hytonen, Kuittinen, Miettinen, Moller, Niska, Salomaa, Soderback. Selecționer: Mika Lehkosuo.

România U21 (4-3-3): Sava - Strata, Ignat, Dănuleasă, Barza - Cîrjan, Vulturar, Perianu, Grameni - Pop, L. Munteanu, I. Stoica. Rezerve: Popa, Rimovecz,Perlanu, Baiaram, Duță, Bani, Olteniță, Mihai, Blănuță. Selecționer: Daniel Pancu.

În campania de calificări pentru Euro 2025 au fost formate nouă grupe preliminare. Sunt șapte grupe cu câte șase echipe și alte două cu câte cinci echipe. La turneul final se califică câștigătoarele grupelor; cele mai bune 3 echipe de pe locul 2 (fără a fi luate în calcul rezultatele împotriva echipelor de pe locul 6); trei învingătoare la barajul jucat între celelalte echipe clasate pe locurile secunde. Slovacia este calificată din oficiu, ca țară gazdă.