Mișcare de proporții pe piața de telefonie. Compania Telekom, preluată de doi giganți
- Raluca Dan
- 7 februarie 2025, 10:30

Vodafone România are intenția de a prelua Telekom Romania Mobile Communications, iar Digi va achiziționa o parte din activele aceleași companii. Tranzacția ar putea fi aprobată în prima jumătate a anului 2025, după clarificarea modului în care vor fi împărțite activele, inclusiv spectrul, rețelele și clienții, a declarat președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu.
Telekom va dispărea de pe piața românească
Președintele Consiliului Concurenței a estimat că vânzarea Telekom Romania ar putea fi avizată mai devreme, până de Paști, pe 20 aprilie.
„Decizia mare în acest an va fi legată de dispariția Telekom. La a treia încercare au venit doi cumpărători, Vodafone și Digi. Trebuie să vedem cum se împart activele - spectrul, rețelele, clienții. Vem să existe concurență. Avem încă servicii ieftine și bune și vrem să rămână așa”, a spus Bogdan Chirițoiu, evidențiind că instituția va permite ca piața să fie dominată de trei operatori, nu de patru.
Profit.ro a raportat recent că vânzarea Telekom România Mobile Communications și retragerea grupului elen OTE de pe piața românească devin tot mai probabile, după semnarea unui Memorandum de Înțelegere cu Digi și Vodafone. Tranzacția ar aduce un beneficiu fiscal estimat între 100 și 120 de milioane de euro, conform specialiștilor Bank of America.
Analiza tranzacției, prin care Vodafone România va prelua Telekom România Mobile Communications, iar Digi va achiziționa anumite active, a fost evaluată de Consiliul Concurenței și a început încă din decembrie.

Vodafone. Sursa Foto: Arhiva EVZ
Adrian Tomșa intenționa să achiziționeze o parte din companie
Digi România SA intenționează să preia activele Telekom România Mobile Communications SA, care includ drepturile de utilizare a anumitor frecvențe radio, o parte din turnurile, infrastructura și echipamentele acestora, precum și contractele pre-plătite cu clienții.
În octombrie, a fost anunțat că Vodafone România va participa la tranzacția de achiziție a Telekom România Mobile (TKRM), alături de Digi Communications, după retragerea omului de afaceri român Adrian Tomșa din proces.
Grupul elen OTE a menționat că a început negocieri de vânzare a Telekom România Mobile cu Digi și Vodafone România, în cadrul unei operațiuni comune, ca urmare a retragerii lui Tomșa.

DIGI/ Sursa foto Facebook
Cum va fi compania împărțită între Vodafone și Digi
La momentul respectiv, cele două părți au semnat un Memorandum de Înțelegere, care prevede că Digi va achiziționa anumite active ale Telekom România Mobile (TKRM), iar Vodafone România va prelua compania.
Încheierea acestei tranzacții depinde de semnarea unui Acord de cumpărare de acțiuni, finalizarea documentației tranzacției și obținerea aprobărilor necesare din partea autorităților de reglementare.
Conform Memorandumului, părțile implicate vor desfășura o serie de operațiuni și tranzacții interdependente, în cadrul cărora DIGI va achiziționa anumite active de la Telekom România Mobile Communications (TKRM), iar Vodafone va prelua indirect acțiunile grupului OTE în TKRM.
Telekom România aparține grupului elen OTE, care deține peste 99,9% din acțiuni, restul fiind în posesia Societății Naționale de Radiocomunicații (SNR). Totodată, grupul OTE aparține grupul german Deutsche Telekom în proporție de 46%.