Meciul de handbal Dinamo - Potaissa Turda, întrerupt de alarmă de incendiu. Sala a fost evacuată

Dinamo-Potaissa Turda. Sursa foto: Facebook/ AHC Potaissa Turda

Turda. Partida amicală de handbal dintre campioana Dinamo București și Potaissa Turda, desfășurată în cadrul Cupei Potaissa, a fost suspendată în minutul 45 din cauza unei alarme de incendiu, iar sala a fost evacuată.

La pauză, Dinamo era în avantaj cu 18-9, iar scorul în momentul întreruperii era 23-17.

Alarma de incendiu oprește meciul de handbal dintre Dinamo și Potaissa Turda

„Din motive de securitate, meciul cu Dinamo a fost întrerupt în minutul 45! Alarma de incendiu de la Sala Polivalentă a pornit, astfel încât sala a fost evacuată şi meciul întrerupt”, a transmis clubul Potaissa Turda.

Incidentul a fost provocat de un senzor amplasat la intrarea într-una dintre toalete.

Problema ar trebui să fie rezolvată în aproximativ o oră, astfel încât meciul împotriva Beşiktaş să poată avea loc conform programului, a mai transmis clubul de handbal.

Dinamo-Potaissa Turda. Sursa foto: Facebook/ CS Dinamo Handbal

Ulterior, s-a anunțat că meciul cu Beșiktaș se va juca la ora 19:00, în Sala Polivalentă Nova PG, așa cum era programat inițial.

În prima zi a competiției amicale s-a desfășurat un singur meci, între Dinamo și Beşiktaş, încheiat cu scorul de 29-24.

Potaissa s-a văzut în situația de a nu participa, deoarece echipa franceză USAM Nîmes a anunțat că nu poate ajunge din cauza anulării zborului Munchen-Cluj.

Începe Supercupa României

Dinamo București și Potaissa Turda se pregătesc pentru debutul în meciurile oficiale la handbal, în cadrul Supercupei României, care va avea loc în 2024 într-un format de turneu la Pitești, între 22 și 25 august.

Pe 24 august, vor avea loc semifinalele, cu meciurile Minaur Baia Mare – Potaissa Turda și Dinamo București – CSM Constanța, iar a doua zi vor fi disputate finalele pentru locul 3 și pentru trofeu.

Hanbal. Sursa foto: Pixabay

Supercupa Feminină de handbal începe pe 22 august

La Pitești, în perioada 22-23 august, va avea loc și Supercupa Feminină.

Pe 22 august, echipele Rapid București și Gloria Bistrița, respectiv CSM București și Dunărea Brăila, se vor întâlni în meciurile de deschidere. Finalele pentru locul 3 și pentru trofeu sunt programate pentru 23 august, potrivit News.ro.