Meciul Bayern Munchen - Dinamo Zagreb va rămâne în istorie. S-a dat gol după gol

Sursa foto Arhiva EVZ

Meciul Bayern Munchen - Dinamo Zagreb va rămâne în istorie. Sezonul 2024-2025 al Champions League a început marţi seara, cu un nou format care a inclus 36 de echipe într-o grupă unică, în care fiecare formație dispută 8 partide. Numărul de meciuri a crescut astfel de la 125 la 189.Au fost programate 18 meciuri în fiecare din cele opt etape ale acestei faze: 17/18/19 septembrie 2024, 1/2 octombrie 2024, 22/23 octombrie 2024, 5/6 noiembrie 2024, 26/27 noiembrie 2024, 10/11 decembrie 2024, 21/22 ianuarie 2025, 29 ianuarie 2025.

Faza ligii va fi urmată, la 11/12 februarie şi 18/19 februarie, de play-off, după care vor urma optimile de finală (4/5 martie, 11/12 martie), sferturile de finală (8/9 aprilie, 15/16 aprilie), semifinalele (29/30 aprilie, 6/7 mai) şi finala, la 31 mai 2025. Finala competiţiei va avea loc pe Allianz Arena din Munchen. Suporterii vor avea parte de multe surprize la fiecare meci.

Bayern Munchen a umilit Dinamo Zagreb

Bayern Munchen a învins Dinamo Zagreb, scor 9-2. Croații au făcut față doar 19 minute, ajutați și de două intervenții din camera VAR. Kane a deschis scorul din penalty, iar Guerreiro și Olise au stabilit rezultatul primei reprize.

Așa ceva nu s-a mai întâmplat din 2016

Fanii de pe Allianz Arena deja se așteptau la ce este mai rău. Petkovic și Ogiwara au marcat în decurs de un minut. Bayern s-a oprit doar când tabela arăta 9-2. Kane a mai transformat două lovituri de la 11 metri. Englezul a punctat o dată și din acțiune. Olise a semnat o dublă, iar Sane și Goretzka au stabilit rezultatul final.

Într-un singur meci în istoria Ligii Campionilor s-au marcat mai multe goluri, Dortmund - Legia Varșovia, scor 8-4, în noiembrie 2016. Nicio echipă nu marcase vreodată mai mult de 9 goluri într-un meci.