Meciul U Craiova - Sepsi. Neînvinsa sezonului a dat-o în bară

Meciul dintre U Craiova și Sepsi care a avut loc în seara de sâmbătă a avut un deznodământ neașteptat. Sepsi, care nu avea nici o înfrângere până acum, a pierdut cu 2-1.

În meciul de seara trecută, din etapa a 9-a a Superligii de fotbal, Universitatea Craiova a reușit să o învingă pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Partida sa terminat cu scorul de 2-1 pentru Sepsi.

Sepsi OSK a fost ultima echipă din Superligă care nu pierduse nici un meci în acest sezon. În primul minut, Universitatea Craiova a deschis scorul cu Jovan Markovic din centrarea lui Lyes Houri. Cu un şut din marginea careului, francezul a crescut diferența.

Chiar înainte de pauză, Sepsi OSK a marcat pe contraatac prin Marius Ştefănescu, după ce Markovic a pierdut o minge.

U Craiova a avut un om în minus

Din minutul 59, U Craiova a jucat cu zece oameni. Acest lucru s-a datorat faotului că fundaşul croat Milan Badelj a fost eliminat pentru fault la Ştefănescu. În primul rând, arbitrul Horațiu Mircea Feşnic i-a acordat doar un cartonaș galben, dar a schimbat decizia după ce a văzut reluările fazei.

Afirmația că Ştefănescu era într-o poziție de gol iminentă a fost contestată de gazde.

Milan Badel eliminat. Cartonașul roșu din meciul U Craiova-Sepsi

În ciuda superiorității numerice, Sepsi OSK nu a reușit să își creeze șanse semnificative de goluri . Tot gazdele au ratat oportunități de marcare prin Raul Silba și Marian Danciu, iar portarul Roland Niczuly a făcut o intervenție bună.

Rezultate uimitoare

Golul marcat de Markovic în secunda a 48-a este al doilea cel mai rapid gol din acest sezon, după ce Doru Andrei, de la FC Voluntari, l-a marcat în secunda an 11-a a jocului cu Rapid. Acea partidă s-a finalizat 2-1.

Universitatea Craiova s-a redresat în acest meci cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Echipa venea după două înfrângeri rușinoase, ambele în deplasare. Ultimele două meciuri jucate de către echipa craioveană s-au finalizat cu 2-0 pentru Farul și 3-0 pentru FCSB, astfel înregistrând două pierderi masive pentru echipa  alb-albastră.

Partida de fotbal s-a jucat pe stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova. Marcatorii serii au fost Jovan Markovic și Lyes Houri pentru U Craiova respectiv Marius Ştefănescu pentru Sepsi, potrivit Adevărul.