Max Verstappen a obținut o nouă performanță remarcabilă. Campionul mondial a câștigat Marele Premiu din SUA Max Verstappen. Sursa: Dreamstime.com

Dublul campion mondial Max Verstappen a concurat pe circuitul din Austin, Texas, acolo unde a reușit să ducă la capăt o cursă remarcabilă. Acesta a câștigat Marele Premiu din SUA, iar Red Bull a fost răsplătit cu titlul mondial la contructori.

Câștigarea Marelui Premiu din Statele Unite ale Americii reprezintă pentru Max Verstappen cea de-a 33-a victorie din cariera sa, respectiv a 13-a din sezonul curent. Astfel, olandezul a reușit să atingă recordurile lui Michael Schumacher și Sebastian Vettel în ce privește numărul de victorii obținute într-un singur sezon.

Max Verstappen, record în Marele Premiu din SUA

Pe locul 2 în clasament au fost Lewis Hamilton (Mercedes), iar pe 3 s-a situat Charles Leclerc (Ferrari), urmat de un alt pilot al Red Bull, Sergio Perez. Pe locul 5 s-a situat George Russell, colegul lui Hamilton. Surpriza competiției a fost Fernando Alonso, care a obținut locul 7, în ciuda accidentului suferit în turul 22.

Pentru Max Verstappen, cursa câștigată în SUA pe 23 octombrie i-a adus 391 de puncte. El a fost urmat de Charles Leclerc, cu 267 de puncte și de Sergio Perez, cu 265 de puncte. În clasamentul constructorilor, Red Bull este campioană, cu 656 de puncte, urmată în top de Ferrari, cu 469 de puncte și Mercedes, cu 416 puncte.

De altfel, Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Statelor Unite și în anul 2021, pornind din pole position. El a fost urmat în clasament de Lewis Hamilton și Sergio Perez. Sezonul 2021 de la Formula 1 s-a terminat într-un mod extrem de surprinzător. În cursa finală, de pe circuitul Yas Marina, de la Abu Dhabi, au intrat Max Verstappen și Lewis Hamilton. Când nimeni nu se mai aștepta la o schimbare, pilotul olandez de 24 de ani a reușit să îl întreacă pe britanic, astfel obținând primul titlu mondial din cariera sa.

Ce urmează pentru Max Verstappen

În cursa din acest sezon, Verstappen s-a impus în turul 50, cu șase tururi înaintea finalului, depășindu-l astfel pe Hamilton (Mercedes) și devenind lider al campionatului, în ciuda faptului că a pierdut destul de mult timp în turul 36, când a fost nevoie să fie schimbate pneurile din cauza unei roți, moment în care Leclerc (Ferrari), care era și el pe linia boxelor, reușise să iasă primul.

În sezonul din 2022 mai sunt programate trei curse: una în Mexic, ce se va desfășura pe 30 octombrie, apoi în Brazilia, pe 13 noiembrie și mai apoi Emiratele Arabe Unite, pe 20 noiembrie, conform Digi Sport.