Fizicianul a spus: "Cea mai bună ipoteză de lucru este că Marte a fost ca Pământul și a dezvoltat o specie nativă, umanoidă ca noi, care a evoluat într-o civilizație primitivă". "Arată primitiv. Nu vedem drumuri, aeroporturi..". "Se pare că a existat o civilizație primitivă pe Marte și că cineva i-a atacat din spațiu, deoarece exploziile erau datorită a două bombe atomice masive care au explodat".
Dr. Brandenburg, care deține un doctorat în fizica teoretică a plasmei la Laboratorul Național Lawrence Livermore din Livermore, California, consideră că distrugerea nucleară a planetei Marte a fost deliberată și aprofundată.
"Unul dintre motivele pe care le-am publicat astăzi", a declarat omul de ştiinţă, "este că simt un pericol tot mai mare de război nuclear dintre noi și China sau Coreea". Totodată profesorul trage un semnal de alarmă şi spune: "Nu vreau să se întâmple şi cu noi, nu vreau ca această planetă să semene cu Marte", titrează express.