Manchester United a învins formația Brentford. Rasmus Hojlund a înscris golul victorieiManchester United. Sursa foto: Facebook

Manchester United a câștigat pe teren propriu în fața echipei Brentford, scor 2-1, într-un meci din etapa a opta a Premier League. Prima ocazie de gol a partidei a venit în minutul 21. în care gazdele au ratat.

Manchester United a învins acasă pe cei de la Brentford

Brentford a deschis scorul abia la finalul primei reprize, prin Ethan Pinnock, mai exact, în minutul 45+5. Alejandro Garnacho a egalat în minutul 47 după ce a primit mingea de la Marcus Rashford în careul advers, apoi a trimis un șut puternic spre poarta oaspeților, însă Flekken a avut o intervenție bună și a reușit să blocheze execuția argentinianului.

Replica echipei Brentford a venit în minutul 31, când Christian Norgaard a trimis un șut periculos din afara careului, dar Onana a intervenit, reușind astfel să îndepărteze pericolul. La nici patru minute de la această fază, Christian Eriksen a ratat o ocazie uriașă de a marca. Rasmus Hojlund a marcat în minutul 62 golul și a adus victoria echipei lui Ten Hag, cu 2-1.

Ar putea fi o imagine cu fotbal, fotbal şi textManchester United a învins acasă pe cei de la Brentford. Sursa foto: Facebook

Clasamentul celor două echipe în Premier League

Manchester United este acum pe locul 10 în clasament, cu 11 puncte în Premier League. Iar Brentford rămâne cu 10 puncte și coboară pe locul al 12-lea în clasament.

Rezultate înregistrate sâmbătă, etapa a 8-a din Premier League:

• Fulham – Aston Villa 1-3 (R. Jimenez 5 / M. Rogers 9, O. Watkins 59, I. Diop 69 autogol);
  • Manchester United – Brentford 2-1 (Garnacho 47, R. Hojlund 62, Pinnock 45+5);
  • Newcastle – Brighton 0-1 (Welbeck 35);
  • Southampton – Leicester City 2-3 (C. Archer 8, Aribo 28, Buonanotte 64, Vardy 74 penalti, J. Ayew 90+8):
  • Ipswich Town – Everton 0-2 (Ndiaye 17, M. Keane 40).

De asemenea, în etapa viitoare din Premier League, Manchester United va juca la Londra cu West Ham, iar Brentford va juca acasă cu nou-promovata Ipswich.

Manchester United - Brentford E:chipele trimise pe teren

Manchester United: Onana - Dalot, De Ligt, Evans, Martinez - Eriksen, Casemiro - Garnacho, Fernandes, Rashford - Hojlund Rezerve: Bayindir - Antony, Diallo, Fletcher, Lindelof, Mazraoui, Ugarte, Wheatley, Zirkzee Antrenor: Erik ten Hag

Brentford: Flekken - Van den Berg, Collins, Pinnock - Ajer, Damsgaard, Norgaard, Janelt, Lewis-Potter - Schade, Mbeumo Rezerve: Valdimarsson - Carvalho, Konak, Mee, Meghoma, Rasmussen, Trevitt, Wissa, Yarmolyuk Antrenor: Thomas Frank

Meciul s-a jucat pe stadionul „Old Trafford”, Manchester. Arbitrul de centru a fost Samuel Barrott, potrivit manutd.com.