Manchester City, remiză cu Liverpool. FC Barcelona, blocată de Rayo

Manchester City, remiză cu Liverpool. FC Barcelona, blocată de Rayo Sursa Foto - Manchester City

FC Liverpool a obținut o remiză după ce jucătorul său Trent Alexander-Arnold a dat o lovitură cu dreapta de la careu. Mingea a lovit în poarta adversarilor, iar meciul s-a încheiat cu 1-1. Jucătorii de la Manchester au plecat frustrați.

Liverpool,  după ce a pierdut dramatic în meciul cu Toulouse, a reușit să smulgă un punct în meciul cu Manchester City, campioana en-titre, după ce Trent Alexander-Arnold a marcat un gol de senzație în minutul 80. A fost o partidă care nu a atins nivelul de entuziasm al meciurilor anterioare dintre cele două mari forțe ale fotbalului englez din ultimii ani, dar care a avut momente de suspans și dramatism.

City a deschis scorul în prima repriză, când Erling Haaland a profitat de o gafă a portarului Alisson, care a degajat slab. Atacantul norvegian a devenit astfel cel mai rapid jucător care ajunge la 50 de goluri în Premier League, reușind această performanță în doar 48 de meciuri.

Jucătorii de la Manchester City, dezamăgiți din cauza golului lui Trent

City a dominat jocul și a crezut că și-a dublat avantajul, dar golul lui Ruben Dias a fost anulat pentru un fault asupra lui Alisson. Liverpool a rămas în joc și a dat lovitura în final, când Alexander-Arnold a tras puternic de la marginea careului și nu i-a oferit nicio șansă lui Ederson.

Manchester City rămâne în fruntea clasamentului, dar regretă rezultatul obținut, în timp ce Liverpool se poate declara mulțumit cu remiza, însă „albaștrii” și antrenorul Pep Guardiola știu că au ratat o șansă să își distanțeze adversarii „roșii” de la titlu în acest sezon.

Echipa „albaștrilor” a avut ocazii mai bune și a reclamat un al doilea gol, când Manuel Akanji a fost sancționat pentru un fault asupra lui Alisson la un corner, înainte ca Dias să înscrie. Haaland putea să își treacă în cont mai multe goluri, cel mai dramatic fiind în ultimele secunde, când a reluat cu capul puțin pe lângă poartă.

May be an image of 1 person, playing football, playing soccer and text

Trent Alexander-Arnold le-a stricat seara „albaștrilor” - FC Liverpool, Facebook

Tensiuni pe teren

Jeremy Doku a fost o amenințare constantă pentru City pe flancul stâng, punându-l în dificultate pe Alexander-Arnold, în timp ce Nathan Ake a fost excelent în a-l ține în frâu pe Mohamed Salah.

Guardiola a fost agitat pe marginea terenului, la un moment dat fiind rugat să se întoarcă în zona tehnică după ce a mers prea departe pe linia laterală, iar în repriza a doua a cerut fanilor săi să își încurajeze mai tare echipa, în timp ce City căuta un al doilea gol care ar fi asigurat victoria.

Guardiola a avut apoi un schimb de replici aprins cu atacantul lui Liverpool, Darwin Nunez, după fluierul final, arătându-și frustrarea după un meci pe care îl consideră pierdut, scrie BBC.

„Barça” evită o înfrângere la Rayo după un autogol

FC Barcelona a scăpat de o umilință la Rayo Vallecano, unde a obținut un egal, 1-1, cu un gol în propria poartă al lui Florian Lejeune în minutul 82.

Campioana en-titre a fost dominată în prima repriză și a fost condusă după o execuție superbă a lui Unai Lopez din afara careului. Barca a reacționat după pauză și a egalat după o greșeală a lui Lejeune, care a deviat în propria poartă o centrare a lui Ansu Fati.

Echipa lui Xavi rămâne pe locul trei, cu un punct înainte de Real Madrid și la trei puncte de liderul Girona. De Jong, revenit după o accidentare, a recunoscut că Barca nu a jucat bine și trebuie să muncească mai mult, potrivit Reuters.

May be an image of 2 people, people playing soccer, people playing football, crowd and text