Majoritatea liderilor PSD vor guvernarea. Grindeanu: Noi mergem la discuții, nu la negocieri

Majoritatea liderilor PSD vor guvernarea. Grindeanu: Noi mergem la discuții, nu la negocieriSorin Grindeanu. Sursă foto: Facebook

60% din liderii PSD vor intrarea la guvernare. Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că partidul său este gata să meargă la discuții, nu la negocieri. Acesta l-a felicitat pe președintele ales, Nicușor Dan, pentru victorie.

Sorin Grindeanu, despre poziția PSD

„Mandatul pe care l-am primit nu s-a schimbat. E un mandat deschis. Noi mergem la discuții, nu la negocieri.Vrem să avem deschide toate opțiunile. Îl felicit pe Nicușor Dan. E o victorie la o diferență mare. E un lucru bun. Este un pas important pentru a intra într-o zonă stabilă, pentru a discuta de lucruri pe care putem să le face pentru oameni”, a spus Grindeanu.

PSD

PSD. Sursa foto: Facebook

Încă au loc discuții

Grideanu a mai declarat că în ședința Biroului Permanent Național urmează să fie discutate chestiuni care țin de organizarea internă a PSD.

„Nu am nimic nou să vă spun. Sunt chestiuni administrative, sunt chestiuni care țin de organizarea internă a partidului. Săptămâna trecută am avut alegeri, nu s-a întâmplat absolut nimic de săptămâna trecută până acum. Așteptăm să ne organizăm intern, discutăm despre agenda de la Parlament, atât la Cameră, cât și la Senat, și, sigur, după aceea, rapid mergem spre Parlament pentru ceremonia de învestire (a președintelui României)”, a afirmat Grindeanu.

Decizii în Comitetul Politic Național al PSD

Președintele PSD a amintit că deciziile de intrare sau nu la guvernare se iau în Comitetul Politic Național al partidului.

Nicușor Dan

Nicușor Dan. Sursa foto: Captură video

„Repet, nu s-a întâmplat nimic de marțea trecută până astăzi, de când am avut luările de poziție. Noi, astăzi, facem o ședință pentru organizare internă, nu are nicio legătură cu vreo decizie, astăzi, de intrare sau nu la guvernare. În primul rând, e o ședință de Birou Permanent Național, nu este o ședință de Comitet Politic Național. Deciziile de intrare sau nu la guvernare se iau cel puțin în Comitetul Politic Național”, a explicat Sorin Grindeanu.

Săptămâna trecută, Grindeanu a afirmat, după o reuniune a Comitetului Politic Național, că mandatul primit de la colegi este unul deschis la orice soluție.

Ne puteți urmări și pe Google News