LIGA I. Dinamo s-a împiedicat și de Astra Giurgiu. Vasile Miriuță surprinde: „Am jucat foarte bine, sunt mulțumit”

Dinamo a încheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputată, sâmbătă, în Ștefan cel Mare, cu Astra Giurgiu, în ultima etapă a turului Ligii I.

Dinamo a obținut doar o remiză la finalul confruntării cu Astra Giurgiu, din cadrul etapei a 13-a a Ligii I. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-1, iar „roș-albii” au ajuns la cinci meciuri consecutive fără victorie în campionat. Dinamoviștii au deschis scorul în partea a doua a meciului, prin Adam Nemec (66), cel care a înscris cu o lovitură de cap, giurgiuvenii au punctat după ce Romario Moise a transformat impecabil o lovitură liberă de la 22 de metri, în mintul 82. Ultima victorie a „câinilor” s-a consemnat la data de 26 august, scor 3-1 cu FC Voluntari. De atunci, Dinamo a mai înregistrat următoarele rezultate: 1-2 cu ACS Poli Timișoara, 2-2 cu CS „U” Craiova, 0-1 cu FCSB și 2-3 cu Concordia Chiajna.

Vasile Miriuță a bifat două înfrângeri și un egal, dar spune că este mulțumit. Și asta în ciuda faptului că la finalul jocului cu Astra, tehnicianul și-a băgat elevii în ședință chiar pe teren.

„Am jucat foarte bine, sunt mulțumit. Am arătat atitudine, agresivitate, determinare, iar acest lucru s-a văzut în jocul nostru. Adversarii au ajuns în repriza a doua pentru prima oară în careul nostru în minutul 82, când am și primit golul. Am început în 4-3-3, dar nu am jucat bine în acest sistem, așa cum s-a întâmplat cu FCSB. Am trecut în 4-2-3-1 în repriza a doua, am avut mai multe ocazii. Jucătorii mei trebuie să învețe să joace în toate sistemele. Când ai atitudine și agresivitate, indiferent de rezultat, fanii te aplaudă. Mă ajută această pauză care urmează. Trebuie să avem răbdare, iar asta înseamnă timp. Trebuie să creăm automatisme, vom lucra foarte mult, trebuie să afle și ei ceea ce le cer. Avem un nucleu bun de jucători”, a afirmat Miriuță la Look TV.