Liga Campionilor la fotbal. Bayern Munchen, victorie mare cu Galatasaray

Liga Campionilor la fotbal. Bayern Munchen, victorie mare cu Galatasaray Sursa foto: fcbayern.com

Liga Campionilor la fotbal a început în forță, cu unul dintre cele mai tari meciuri, care s-a disputat la Istanbul, Galatasaray - Bayern Munchen. Echipa din Turcia este considerată una dintre cele mai valoroase din Europa. Bayern Munchen rămâne, însă, Bayern Munchen, echipa care câștigă de 11 ani la rând campionatul Germaniei.

Liga Campionilor la fotbal a debutat în forță marți, 24 octombrie, cu meciul dintre Galatasaray Istanbul și Bayern Munchen. Încă de la debut se anunța o partidă de mare angajament între două formații puternice. Galatasaray are una dintre cele mai valoroase echipe din Europa. Pe de altă parte, însă, Bayern Munchen nu a mai pierdut titlul în Bundesliga, campionatul Germaniei de peste un deceniu. Mai exact, de 11 ani.

Echipa Bayern Munchen a învins, în deplasare, scor 3-1, formaţia turcă Galatasaray, în grupa A din Liga Campionilor la fotbal. Partida s-a jucat pe arena Ali Sami Yen, din Istanbul

Scorul a fost deschis de Kingsley Coman, în minutul 8, pentru germani. Galatasaray a egalat, din penalti, în minutul 30, prin Icardi. Ulterior, elevii lui Thomas Tuchel au rezolvat partida din Liga Campionilor la fotbal în doar şase minute din repriza secundă. Cel dintâi a marcat Harry Kane, în minutul 73. Oaspeții au preluat conducerea pe tabelă. Ulterior, Musiala a stabilit scorul final, câteva minute mai târziu. În minutul 79, scorul arăta 3-1 pentru oaspeți, spre dezamăgirea suporterilor turci. În ultimul minut  de joc, 90 + 5, Galatasaray a mai marcat un gol prin Bardakci, care a înscris cu capul. Golul a fost anulat de arbitri pe motiv de ofsaid.

La finalul meciului, Bayern Munchen conduce grupa A cu 9 puncte din trei meciuri. Pe locul secund, Galatasaray are 4 puncte.

fotbal Liga campionilor

Galatasaray - Bayern Munchen 1-3 Sursa foto: fcbayern.com

Liga Campionilor la fotbal. Inter – Salzburg 2-1

Într-un alt meci, contând pentru Grupa D, Inter Milano s-a impus în fața echipei austriece Salsburg cu scorul 2-1. Meciul s-a jucat în Italia, la Milano.

Salzburg a dominat primul sfert de oră al partidei, însă echipa care a marcat a fost Inter. Jucătorul italienilor, Alexis Sanchez, a marcat primul gol în minutul 19. El este fotbalistul chilian cu cele mai multe goluri înscrise în Liga Campionilor la fotbal, în faza grupelor şi în fazele finale.

Liga Campionilor la fotbal Inter Milan - Salsburg

Inter - Salsburg 2-1 Sursa foto: Twitter

Salzburg nu s-a lăsat și a egalat în minutul 57, prin israelianul Oscar Gloukh. Nu a fost suficient pentru a obține un punct valoros.

Gazdele au primit un penalti în minutul 61, după ce Gourna-Douath şi Pavlovic l-au faultat în careu pe Frattesi. Hakan Calhanoglu a transformat în minutul 64 şi Inter a trecut în avantaj. Italienii au mai marcat odată, în minutul 81. Golul a fost anulat pentru ofsaid, după consultarea VAR.

Fotbal Inter - Salsburg

Astfel, Inter Milano a obținut o victorie prețioasă cu scorul 2-1. Iar acest lucru îi permite să se mențină în poziția de lider al Grupei D din Liga Campionilor la fotbal. Milanezii au acumulat 7 puncte, în vreme ce Salzburg, cu 3 puncte, este pe locul al treilea.