Liga Campionilor. "Cetățenii" au dat foc Romei

AS Roma a pierdut, miercuri, calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a cedat, pe „Olimpico”, scor 0-2, în faţa englezilor de la Manchester City.

Scorul a fost deschis, în minutul 60, de francezul Nasri, iar în timp ce gazdele forțau cu toate liniile pentru a restabili egalitatea, „cetățenii” și-au dublat avantajul prin argentinianul Zabaleta, în minutul 86.

Ibrahimovici l-a ridicat în slăvi pe Messi

În celălalt meci al Grupei E, Bayern Munchen şi-a respectat blazonul şi i-a învins, scor 3-0, pe rușii de la ȚSKA Moscova. În marele derby al Grupei F, FC Barcelona a câştigat, pe teren propriu, scor 3-1, în faţa francezilor de la PSG.

La final, Zlatan Ibrahimovici, atacantul parizienilor, a oferit o declarație memorabilă. Întrebat dacă portughezul Cristiano Ronaldo îi e superior argentinianului Lionel Messi, suedezul a spus: „Cristiano, mai bun decât Messi? Acest lucru poate fi posibil doar într-un alt sport. La fotbal, cu siguranță că Messi este cel mai bun.” În duelul pentru locul trei, Ajax a surclasat echipa cipriotă Apoel Nicosia, scor 4-0.

BATE Borisov a stabilit un record rușinos

Chelsea a luat toate cele trei puncte din partida cu portughezii de la Sporting, scor 3-1, în timp ce Schalke a obţinut calificarea din Grupa G în detrimentul lusitanilor, după victoria bifată în Slovenia, la Maribor, scor 1-0. În Grupa H, FC Porto şi Şahtior Donețk şi-au impărţit punctele, scor 1-1, iar Athletic Bilbao a dispus de Bate Borisov, scor 2-0. Bieloruşii au încheiat faza grupelor cu 24 de goluri încasate în şase etape, cea mai slabă defensivă într-un sezon al Ligii Campionilor.

După ultimele meciuri din grupe, 16 echipe au reușit accederea în fazele eliminatorii ale competiției: Atletico Madrid, Real Madrid, AS Monaco, Borussia Dortmund, Bayern, Barcelona, Chelsea Londra și FC Porto și-au câștigat grupele, iar Juventus, FC Basel, Leverkusen, Arsenal, Manchester City, PSG, Schalke și Șahtior Donețk s-au calificat de pe locul doi.

Luni se stabilește programul „optimilor”

Tragerea la sorţi a optimilor de finală ale Ligii Campionilor va avea loc, luni, 15 decembrie, ora 13:00. Învingătoarele din grupe vor intra într-o urnă, iar celelalte opt echipe calificate de pe locul doi al grupelor vor face parte din a doua urnă. În această fază a competiţiei, nicio formaţie nu poate întâlni o fostă adversară din grupă ori din aceeaşi ţară. Această regulă nu se va mai aplica începând cu sferturile de finală ale Ligii.

Jose Mourinho, antrenorul londonezilor de la Chelsea, a vorbit în metafore, atunci când a fost întrebat despre viitorul echipei sale în cea mai importantă competiție intercluburi. „Nu ne e frică de nimeni, dar știm că există echipe foarte puternice. Anul trecut am fost aproape și nu aveam această echipă care joacă extraordinar, deci anul ăsta putem spera, dar să vedem dacă ne lasă rechinii, fiindcă sunt foarte mulți rechini care înoată în ocean”, a afirmat lusitanul.