Lance Armstrong, din nou în pluton

Rutierul american Lance Armstrong a revenit, astăzi, în lumea ciclismului profesionist, terminând în pluton cursa criterium a Turului Down Under, în Australia.

De şapte ori câştigător al Turului Franţei, Armstrong a terminat în pluton cursa de 51 de kilometri în jurul oraşului Adelaide. Criterium este o cursă de ciclism în grup, pe traseu inelar, reprezentând, de obicei, prologul sau epilogul unei întreceri ciclistice.

Cursa de astăzi, care precedă Turul Down Under, a fost câştigată de sprinterul australian Robbie McEwan.

Armstrong s-a retras din activitatea competiţională, după ce a câştigat ediţia din 2005 a Turului Franţei, dar a anunţat, anul trecut, că va reveni, la vârsta de 37 de ani, pentru o nouă participare în "Marea Buclă".

• Marţi va avea loc prima din cele şase etape ale Turului Down Under, care se întinde în acest an pe o distanţă de 800 de kilometri.