Kylian Mbappe, fantoma de la Euro 2024. Critici aspre după eliminarea Franței

Kylian Mbappe, fantoma de la Euro 2024. Critici aspre după eliminarea Franței Kylian Mbappe. Sursa foto Facebook

Franța. Kylian Mbappe, dar și ceilalți jucători din naționala lui naționala lui Deschamps au fost criticați de presa franceză după ce au ratat calificarea în finala Euro 2024. Franța a fost învinsă de Spania, scor 1-2, în semifinala de pe Allianz Arena din Munchen.

Kylian Mbappe, luat în vizor de presa franceză

Presa franceză a scris că Mbappe a fost ca o fantomă și că Spania a meritat să se califice în finală. Jurnaliștii consideră că Spania francezii au fost prea timizi și au suferit împotriva La Roja, care a inversat scorul datorită lui Yamal și Olmo. Ei au reamintit că Spania va juca în finală cu Anglia sau Olanda. „Nicio minune, nicio finală… Fantomaticul Mbappe”, este titlul dat de site-ul 20minutes.fr.

Mbappe

Mbappe. Sursa foto Facebook

„Albaștrii eliminați în semifinalele EURO”, titrează Le Parisien, care a notat: „Echipa Franței a pierdut împotriva Spaniei și nu va juca în finala EURO”. Publicația a scris că Franța părea că are toate șansele să se califice la început, dar că Spania și-a luat revanșa rapid.

Franța n-a fost în stare să preia controlul meciului

„Întoarsă de Spania, echipa Franței este eliminată de la EURO”, a fost titlul cotidianului L’Equipe, care a scris: „Albaștrii nu vor vedea Berlinul. ” Publicația consideră că francezii n-au fost în stare să preia controlul meciului. Jurnaliștii din străinătate au reamintit că echipa națională a Franței termină turneul final cu un singur gol marcat din acțiune, după un penalty și două autogoluri.

Lamine Yamal, record uluitor

Franța- Spania. sursa: Facebook

Franța s-a prăbușit de două ori în patru minute

„Albaștrii se opresc în semifinale. La Roja merge la Berlin”, a început articolul celor de la RMC Sport. „După ce a condus rapid, Franța s-a prăbușit de două ori în patru minute în prima repriză”, a mai scris sursa citată.

Lamine Yamal a fost cel mai bun jucător de pe teren. La 16 ani și 362 de zile, el a devenit cel mai tânăr marcator din istoria turneelor finale continentale și a bătut echipa națională a Franței.