Jocurile Olimpice: Naționala de gimnastică a României a încheiat pe locul 7 finala pe echipe

Lotul de gimanstică. Sursa foto: Facebook/COSR

Franța. Lotul de gimnastică artistică a României a încheiat  pe locul 7 finala pe echipe la Jocurile Olimpice, cu un punctaj total de 159, 47. La finalul primelor rotații gimnastele române au ocupat locul 5, însă au fost sancționate după prestația de la paralele.

Echipa de gimnastică artistică a României a încheiat pe locul 7 Jocurile Olimpice

Fetele a încheiat Jocurile Olimpice pe locul 7 din 8, deasupra Japoniei. Finala a fost câștigată de Simone Biles, după o reprezentație excepțională. Locurile doi, respectiv trei au fost ocupate de Italia și Brazilia. România s-a calificat în finala după ce a obținut locul 8 în calificări.

Sabrina Maneca-Voinea a deschis probele finale de la Jocurile Olimpice și tot ea a fost cea care a obținut cea mai mare notă, 13.900. Un punctaj nu tocmai ideal, dar care ne-a plasat pe locul șase în ierahia probelor. Lucrurile s-au îmbunătățit odată cu probele de la sol.

Sursa foto: Facebook/COSR

Sursă foto: Facebook/COSR

Am depășit doar Japonia

Prestația gimnastei Ana Maria Bărbosu i-a adus acesteia un punctaj de 13.933. După care, la finalul celei de-a doua rotații, România a mai urcat un loc în clasament, până pe locul 5. Au început speranțele pentru un onorabil loc 3 la Jocurile Olimpice, însă lucrurile au luat o turnură total nefavorabilă după paralele.

Istoria ne-a arătat încă odată că paralele reprezintă cel mai dificil aparat pentru lotul olimpic de gimnastică ritmică al României. Scenariul din calificările de duminică, când fetele s-au poticnit la paralele s-a repetat și în proba finală.

Duminică a fost ultima reprezentație a lotului de gimnastică ritmică într-o subdiviziune  cu Marea Britanie, pe care fetele au și condus-o. Doar că, paralele fost problematice, atât de problematice încât România a căzut două poziții de pe locul 5 până pe 7.

lotul României de gimnastică la Jocurile Olimpicede vară. Sursa foto: Facebook/COSR

Paralele, veșnica problemă de la Jocurile Olimpice

Pentru o idee cât mai clară despre prestația de la paralelel, avem notele obținute de gimanstele lotului olimpic. Astfel, Lilia Cosman a obținut 13.133, Amalia Ghigoarţă - 13.333, Ana Maria Bărbosu - 12.433. După ce am coborât două poziții, entuziasmul a început să dispară.

A urmat apoi proba finală de la bârnă. Unde nu am excelat. Amalia Ghigoarţă a ezitat puțin, însă a corectat situația Sabrina Maneca-Voinea, care a obținut 13.800, și astfel echipa de gimnastică rimtică încheie Jocurile Olimpice pe locul 7 din 8, depășind doar Japonia, potrivit GSP.