Jocurile Olimpice. Canoistele Maria Olărașu și Daniela Cociu, curse modeste la 200 de metri individual

Jocurile Olimpice. Evoluții modeste ale canoistelor din Republica Moldova, Maria Olărașu și Daniela Cociu, la 200 de metri individual.

Cele două sportive nu au reușit să se califice direct în faza semifinalelor. Dar au în continuare șanse să ajungă în penultimul act al probei, după ce vor evolua în sferturile de finală.

Jocurile Olimpice. Curse modeste făcute de Maria Olărașu și Daniela Cociu la 200 de metri individual. Cele două sportive vor evolua și în sferturile de finală

Ca să acceadă în semifinale, cele două canoiste din Republica Moldova ar fi trebuit să încheia cursa pe unul dintre primele două locuri.

Maria Olărașu a încheiat cursa pe ultima poziție, cu timpul de 50,14 secunde. Ea a ratat startul și nu a mai avut puterea de-a recupera pe parcurs

De partea cealaltă, Daniela Cociu a fost la un pas să încheie seria sa pe locul al 3-lea. În cele din urmă, cu un rezultat de 49,14 secunde, Daniela a încheiat pe locul patru și, la fel ca Maria Olărașu, este nevoită să lupte în sferturile de finală.

Cele două canoiste sunt calificate în semifinalele la dublu, pe distanța de 500 de metri, conform ziarulnational.md.

Ratare și pentru canoiștii români

Până în prezent, la Jocurile Olimpice găzduite de Paris, Republica Moldova a câștigat două medalii de bronz. Ambele distincții au fost cucerite la judo, de Denis Vieru și Adil Osmanov.

Altfel, tot joi, Ilie Sprîncean şi Oleg Nuţă au ratat calificarea în Finala A a probei de canoe dublu masculin pe 500 de metri, după ce au încheiat pe ultimul loc, cinci, în a doua semifinală.

Sprîncean şi Nuţă au obținut timpul de 1 min 43 sec 42/100. Iar primele patru echipaje s-au calificat în Finala A. Canoiştii români au fost depăşiţi pe ultimii zeci de metri de cehii Petr şi Martin Fuksa (1:42.69), astfel că vor evolua în Finala B.