Irina Begu s-a calificat în turul doi la Australian Open. Cum a decurs meciul

Sursă foto: dreamstime.com

Irina Begu (32 de ani, 42 WTA) s-a calificat în turul doi la Australian Open după ce a câștigat meciul cu Elise Mertens (26 de ani, 36 WTA), scor 3-6, 6-2, 6-3. Sportiva revine pe teren în septembrie.

Irina Begu (32 de ani, 42 WTA) a câștigat cu Elise Mertens (26 de ani, 36 WTA), scor 3-6, 6-2, 6-3, în primul tur la US Open. În turul doi, Irina va juca împotriva lui Yue Yuan (23 de ani, 142 WTA), pe 1 septembrie.

Cu toate că Mertens părea că va câștiga meciul, Irina și-a revenit și a luat 6 game-uri la rând. Finalul ultimului set i-a aparținut tot româncei, care a reușit să fie cu un pas în fața rivalei.

Mertens a reușit să se desprindă rapid cu Begu. La 2-1 în primul set, Elise a făcut break nu a mai putut fi oprită, câștigând primul set cu 6-3, în 40 de minute.

Irina a început și setul doi cu câteva probleme, serviciu pierdut și 0-2 pentru Mertens. Cu toate astea, tenismena nu a renunțat. Sportiva din România a crescut nivelul de agresivitate și a revenit fabulos, de la 0-2 la 6-2, câștigând de 3 ori consecutiv pe serviciul adversarei.

Și setul 3 a oferit o revenire din partea Irinei. Begu a fost din nou condusă cu 0-2, apoi cu 1-3. Românca a făcut două break-uri consecutive, a adunat 5 game-uri la rând și a câștigat setul 3 cu 6-3, potrivit Gsp.

Reușitele Irinei Begu

În urmă cu o lună, Irina Begu a reușit să intre în istoria tenisului românesc alături de nume grele. Ea a câștigat turneul de la Palermo, după ce în semifinale a avut parte de un meci infernal.

După câștigarea trofeului, Irina Begu a urcat 12 locuri în ierarhia WTA, de pe 45 pe 33, fiind cea mai bună clasare din cariera ei de până acum. De asemenea, sportiva a primit un cec în valoare de aproape 27 de mii de euro și a intrat într-un club select al româncelor care se pot mândri cu cinci trofee WTA.

„O felicit pe Lucia, ai avut o săptămână extraordinară. Ştiu că vei avea mult mai multe finale şi sigur vei obţine trofee Îi mulţumesc echipei mele. Fără voi nu aş avea acest trofeu. Pentru mine Palermo este un loc special, am o parte din familie aici. Vă mulţumesc că aţi venit şi m-aţi susţinut. Sigur voi reveni. Vă mulţumesc tuturor, organizatorilor şi copiilor de mingi. Ştiu că a fost o perioadă dificilă cu pandemia, voi aţi fost primii care aţi readus tenisul. Mulţumesc din nou, ne revedem la anul”, a spus Irina Begu la ceremonia de după finală.