Ianis Hagi, de la extaz la agonie, la prima echipă Rangers

Ianis Hagi. Sursa foto: Instagram/ Ianis Hagi

Ianis Hagi, mijlocașul central de la Rangers, a trecut în numai o repriză de la o pasă de gol, la cartonaș roșu, la revenirea în prima echipă.

Revenirea lui Ianis a început cu stângul

Revenirea lui Ianis la Rangers,  după ce conducătorii echipei scoțiene i-au permis antrenorului Philippe Clementa să îl recheme, a fost un coșmar. Tricolorul a fost eliminat chiar la prima apariție în acest sezon, luând cartonaș roșu pentru o intrare cu talpa în tibia unui adversar.

În meciul dintre Rangers și St. Johnstone, încheiat cu scorul de 2-0, Ianis Hagi a intrat în repriza a doua. Mai întâi a pasat decisiv pentru al doilea gol al partidei, apoi a fost eliminat după o lovitură cu talpa extrem de dură.

După ce fusese trecut pe linie moartă din cauza problemei contractuale, Ianis Hagi a trecut de la extaz la agonie. A intrat pe teren la pauza meciului, când Rangers conducea cu 1-0, după  golul reușit de Cerny.

De la pasa de gol la cartonaș roșu

Românul a fost foarte activ, schimbându-și de mult ori poziția în teren. A lovit decisiv în minutul 58. Aflat la 35 de metri de poartă, într-o zonă centrală, Ianis a trimis o pasă frumoasă, cu interiorul, către Cerny, care a intrat în careu și a marcat al doilea gol în acest meci.

După încă 20 de minute în care a alergat foarte mult, el și-a adus contribuția la golul doi al gazdelor. Internaționalul tricolor, aflat la 35 de metri de poartă, a pasat cu interiorul către Cerny, care intrând în careu a marcat al doilea gol din acest meci.

Din prea multă inițiativă, Ianis Hagi a avut o intrare foarte dură, cu talpa pe tibia unui adversar. Inițial, jucătorului central i-a acordat cartonașul galben, apoi arbitrul a revăzut faza la monitorul VAR și a decis să îl elimine pe Ianis.

Ianis Hagi suspendat pentru două partide

După ce abia a intrat pe teren, Hagi va fi suspendat în următoarele două partide de campionat ale lui Rangers, după cartonașul primit.

Acesta nu va putea să joace în meciul cu FCSB, programat pe 24 octombrie. Ianis fusese selecționat de Mircea Lucescu pentru „dubla” cu Cipru și Lituania.

Mijlocașul român în vârstă de 25 de ani, fusese împrumutat în sezonul precedent echipei  Deportivo Alaves și s-a antrenat doar cu echipa a doua a clubului scoțian.

A dat cu piciorul la 300.000 de euro pe an

Românul mai trebuia să bifeze un singur meci în tricoul lui Rangers pentru ca salariul lui să fie mărit de la 1 milion de euro pe an la 1,3 milioane, printr-o clauză contractuală. În urma cartonașului primit a fost trimis la echipa secundă.

Ianis nu a fost înscris pe lista UEFA de către clubul scoțian, astfel că în meciul Rangers cu Lyon terminat cu 1-4 nu a jucat.

În ciuda acestor fapte, Ianis Hagi face parte din lotul lui Rangers pentru partida din această seară, dar va începe pe banca de rezerve, partida.