Hermannstadt - Sepsi, 0-4. Sibienii, la prima înfrângere pe teren propriu

Hermannstadt-Sepsi. Sursa foto: facebook / Sepsi OSK

Hermannstadt și Sepsi s-au duelat, astăzi, pe noua arenă din Sibiu, într-un meci contând pentru etapa a 12-a Superligii. Covăsnenii au făcut un meci mare și au reușit o victorie la scor, provocând prima înfrângere a sibienilor pe teren propriu.

Sepsi a mizat pe arma contraatacului încă de la început. Echipa din Sfântul Gheorghe a deschis scorul relativ repede, în minutul 14, prin  El Sawy, care a trimis cu capul în vinclu din mijlocul careului advers.

Sepsi a dat lovitura pe contraatac

Gazdele se aruncă în atac și trimit o ploaie de centrări în careul lui Gyenge, dar nu au luciditatea necesară de a-și crea vreo ocazie adevărată. Pe acest fond, oaspeții speculează spațiile din apărarea sibiană și marchează după un nou contraatac, purtat în mare viteză, la capătul căruia Florin Ștefan dublează avantajul echipei sale. Era minutul 42.

La începutul reprizei secunde, Sepsi este foarte aproape de gol, prin Coman, care șutează slab dintr-o poziție excelentă. Va fi 3-0 în minutul 70, când Alimi transformă o lovitură de la 11 m corect acordată.

Tabela este închisă de Neskovic, în minutul 90+8, care a profitat de dgringolada din apărarea gazdelor.

Isnik Alimi, Sepsi. Sursa foto: facebook / Sepsi OSK

Măldărășanu a răbufnit

La finalul întâlnirii, Marius Măldărășanu, antrenorul sibienilor, a fost vizibil afectat de rezultat și a răbufnit: ”Da, suntem groggy. Ăsta e cuvântul. Toată săptămâna am vorbit de ce s-a întâmplat meciul trecut. Am așteptat reacție de la băieți. În fotbalul de azi trebuie să alergi. Dacă nu alergi..."

Măldărășanu nu și-a ierta jucătorii, pe care i-a acuzat că au jucat "din glezne": "Ei erau sub noi în clasament, dar atunci când vrei să controlezi jocul și joci din glezne, apar greșelile."

Tehniceanul consideră că greșelile neforțate s-au întors împotriva echipei sale, dar la final și-a asumat întreaga vină pentru rezultat: "Nu vreau să dau în jucători, eu sunt vinovat. Am luat opt goluri în două meciuri, uităm să facem faza defensivă, nu câștigăm dueluri”.

Sepsi urcă pe 8

Cu acaeastă victorie, Sepsi acumulează 14 puncte și urcă până pe locul 8, devansând-o pe Hermannstadt. Sâmbătă viitoare, covăsnenii vor da piept cu UTA, acasă, de la ora 18:15.

Sibienii cad pe locul 13 și rămân cu 13 puncte. Etapa viitoare, Hermannstadt se deplasează la Buzău, unde va juca vineri, de la ora 18:00, cu Gloria.