Haos în Sănătate! Pacienții, nevoiți să stea la coadă pentru operații

Haos în Sănătate! Pacienții, nevoiți să stea la coadă pentru operațiiPacient. Sursa foto: Arhiva EVZ

Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Braşov a ajuns în pragul unui blocaj din cauza lipsei serului fiziologic. Conducerea unității medicale a amânat mai multe intervenții chirurgicale din cauza acestor probleme. În ultimele luni, câteva spitale din România au cerut ajutorul DSP.

Criză în spitale. Mai multe operații au fost amânate

Emil Mailat, managerul Spitalului din Brașov, a anunțat că se confruntă cu această problemă din luna noiembrie. La finalul anului trecut, unitatea medicală a primit cantităţi mai mici decât cele necesare.

pacienta

Pacienta Sursa foto: Arhiva EVZ

Serul fiziologic lipsește din mai multe unități spitalicești, dar și de pe rafturile farmaciilor comunitare din țară. Din acest motiv, mulți pacienți nu au putut fi operați.

Rafila, discuții cu furnizorii de ser fiziologic 

Vineri, ministrul Alexandru Rafila a purtat primele discuții cu furnizorii de ser fiziologic. Principalele probleme invocate în acest sens au fost legate de prețuri.

„Serul fiziologoc este vital, fără el nu poţi să administrezi o perfuzie sau nu poţi să faci o spălătură unde operezi, de exemplu. Fără el nu se poate. Am început să avem probleme cu serul fiziologoc din luna noiembrie, când ni s-a livrat cu 10% mai puţin decât am cerut, în decembrie ni s-a livrat cu 30% mai puţin, iar în ianuarie de abia ni s-a livrat jumătate din cantitatea solicitată”, a declarat managerul Spitalului din Brașov.

Pentru a rezolva cazurile urgente, spitalele sunt nevoite să cumpere serul direct de pe piață. Astfel, stocurile din farmacii au fost diminuate.

„Am înţeles de la furnizorul cu care avem contract că există o problemă de aprovizionare la nivel naţional, îl aduc din altă ţară. Noi mai colaboram, chiar dacă nu avem licitaţie, mai cumpăram de pe piaţă direct. De data asta nu mai există nici pe piaţă disponibil. La ora actuală ni s-a spus că nu există stoc”, a adăugat medicul.

„Preventiv, am limitat internările de pacienţi cronici ca să nu afectăm pacienţii de urgenţă, dar deocadată nu au fost cazuri notabile, să spunem, pentru care nu s-a acordat asistenţă medicală, dar au fost operaţii amânate, am amânat pacienţi cronici, nu era niciun fel de urgenţă pentru ei, puteau să mai aştepte încă o săptămână, două, fără niciun fel de problemă”, a precizat Emil Mailat.

Prețuri prea mici

Din cauza prețului prea mic al acestui produs necesar în spitale, unele companii farmaceutice au renunțat să îl producă

„Este o situaţie destul de gravă, anumite spitale au rămas fără ser fiziologic, au început să ceară ajutorul prin DSP la alte spitale care au stocuri”, a declarat Magdalena Vihocencu, farmacist şi membru al Asociaţiilor Farmaciilor Independente Ethica, potrivit News.

Recomandările noastre