Halep s-a simțit la Toronto ca în România

Tenismena „tricoloră” a fost susținută frenetic de compatrioți și a făcut eforturi supraomenești pentru a câștiga finala cu Belinda Bencici

Niciunde n-a avut parte Simona Halep de un public atât de pătimaș ca la Toronto. Sute de români au încurajat-o pe „prima rachetă a țării” în timpul finalei cu Belinda Bencici. Halep n-a ridicat trofeul deasupra capului, pentru că a abandonat în setul decisiv, la scorul de 6-7(5), 7-6(4), 0-3, însă evoluția ei a fost remarcabilă. Și asta pentru că, începând din actul al doilea, Simona a tras de ea pentru a rămâne pe teren. Vizibil chinuită de dureri, a fost nevoită să-și anunțe retragerea.

A lăcrimat de emoție

În arenă s-a auzit puternic și clar numele ei scandat de românii din tribune: „Simona! Simona!” - o dovadă de iubire și admirație necondiționate, pentru jucătoarea „tricoloră”. Gestul a făcut-o pe Simona să lăcrimeze, iar atunci când a luat cuvântul a mulțumit pentru susținere, privind înspre zonele în care românii din Toronto au continuat să fluture drapelele tricolore.

„A fost nebunie. Românii, ca de obicei, s-au purtat exemplar și au susținut-o foarte mult pe Simona. Cam jumătate dintre spectatori au fost românii veniți special pentru a fi alături de Simona!”, a spus Călin Bora, unul dintre fanii prezenți la meci. „A fost superb, o atmosfera extraordinară, români foarte mulți care au încurajat-o pas cu pas pe Simona. Îți dădeau lacrimile...”, a povestit, impresionată, și Consînzeana Butu. „Suporterii români au creat o atmosferă incendiară la fiecare meci, scandând numele Simonei. Încurajările ne aminteau de atmosfera unui meci de fotbal și l-au determinat pe arbitrul de la meciul cu Bencici să mulțumească în limba română spectatorilor din tribune.

Dureri la genunchi și crampe

În setul al doilea, Simona era condusă cu scorul de 3-5 de Belinda Bencici, ceruse intervenția medicului și dădea impresia că nu mai poate continua.

227.640 de dolari a primit Halep după finala de la Toronto, Bencici a încasat 456.000 de dolari

Bencici a dat cu racheta de pământ

Românca a revenit uluitor, s-a impus la tie-break și a dus meciul în „decisiv”, în timp ce adversara ei făcut o criză de nervi și a lovit cu racheta de pământ. La final, sportiva din Constața a vorbit despre problemele fizice. „În primul set am simțit unele dureri musculare. Apoi, durerea s-a dus spre genunchi. În setul secund m-am simțit însă mai rău, aveam crampe la stomac, amețeli”, a explicat Simona.