Gloria Bistrița a învins CSM București în primul meci de handbal feminin din Liga Campionilor

Gloria Bistriţa-Handbal. Sursa foto: facebook

Gloria Bistrița a obținut o victorie incredibilă în lupta cu echipa CSM București. A fost meciul de debut în grupa A din Liga Campionilor la handbal feminin.

Gloria Bistrița a învins CSM București în primul meci din Liga Campionilor

Campioana României CSM Bucureşti a fost învins sâmbătă, în deplasare, de Gloria Bistriţa, cu scorul de 30-26 (16-13), în primul meci din grupa A a Ligii Campionilor. Gloria Bistrița joacă pentru prima dată în cea mai importantă competiţie care se dă între cluburile din Europa. Se poate spune, de asemenea, că este un start extraordinar pentru handbalistele bistrițene.

Jucătoarele care au marcat pentru Gloria Bistrița sunt: Kirdiaşeva, șase goluri, Rodriguez, tot șase, Fujita a marcat șase goluri, pentru Gloria. Pentru CSM București au marcat:  Omoregie, nouă goluri, Arntzen cinci goluri și Neagu patru.

Deși au absentat jucătoarele Cristina Laslo şi Nicoleta Dincă, Gloria Bistriţa a dominat tot meciul conducând chiar şi la șapte goluri, 24 la 17, în minutul 43, în faţa echipei campioane CSM Bucureşti, care a jucat sub nivelul cu care ne-a obișnuit.

Cristina Neagu are 1.132 de goluri marcate în Liga Campionilor

Cele două echipe au mai avut un meci în acest sezon. Mai exact, pe data de 23 august au jucat, dar în Supercupa României, unde a câştigat CSM București cu 28-27.

Noul sezon a început pentru căpitanul echipei CSM București, Cristina Neagu, plecând de la 1.132 de goluri marcate în Liga Campionilor, faţă de 1.141 pe care le are Jovanka Radicevic, liderul acestui top all-time întocmit de EHF, iar după meciul cu Gloria Bistrița, Neagu are 1.136 goluri.

Meciurile care mai sunt programte în prima rundă

În grupa A din Liga Campionilor mai sunt programate partidele:

• FTC Budapesta – Nykobing Falster Handboldclub,
  • Podravka Koprivnica – Krim Ljubljana,
  • Storhamar Handball Elite – Metz Handball.

În etapa a II-a, CSM Bucureşti va juca acasă cu Storhamar, pe data de 15 septembrie. Gloria Bistriţa va juca în deplasare cu Metz, pe data de 14 septembrie.

Gloria Bistrița a învins CSM București. Sursa foto: Facebook

În grupa B dn această competiție joacă și Rapid Bucureşti, duminică, pe teren propriu, cu Buducnost. Mai trebuie menționat faptul că primele două clasate din cele două grupe se vor califica direct în sferturi.

Echipele de pe locurile 3 - 6 vor evolua în play-off, pentru alte patru locuri disponibile în sferturi, fază în care se va lupta pentru Turneul Final Four de la Budapesta, care se va ține între 31 mai-1 iunie.