Georgia, victorie categorică în Liga Națiunilor. Cehia, umilită cu 4-1

Georgia - Cehia, 4-1. Sursa foto: uefa.com

Georgia a reușit o performanță impresionantă în meciul de debut din Liga Națiunilor, învingând cu un scor surprinzător de 4-1 reprezentativa Cehiei, o echipă care a participat la Euro 2024. Meciul a avut loc vineri, în cadrul Grupei 1 a Ligii B.

Georgia a realizat o dominare totală a adversarei

Georgia a deschis scorul în minutul 33 prin starul lui Napoli, Khvicha Kvaratskhelia. În ciuda faptului că prima repriză s-a încheiat cu doar 1-0, echipa gazdă a continuat să controleze meciul în a doua parte, arată gsp.ro.

Giorgi Chakvetadze a majorat avantajul în minutul 53, urmat de golul lui Georges Mikautadze, proaspăt transferat la Lyon. Scorul de 4-0 pentru Georgia a fost completat rapid de Giorgi Kochorashvili, în minutul 66, lăsând Cehia în stare de șoc.

Golul de onoare pentru oaspeți a fost înscris de Kalvach, însă asta nu a putut șterge impresia dezastruoasă lăsată de echipa cehă.

Georgia - Cehia, 4-1. Foto: uefa.com (captură video)

Presa cehă, nemiloasă

După această înfrângere severă, presa din Cehia a criticat dur echipa antrenată de Ivan Hasek. „O rușine totală pentru fotbalul ceh! Aceasta este una dintre cele mai slabe prestații din istoria noastră recentă”, a scris Sport.cz, care a catalogat meciul drept un fiasco.

Aceasta a fost o revanșă pentru Georgia, după ce în meciul de la Euro 2024 dintre cele două echipe, scorul final a fost 1-1. În acel turneu, Georgia a ajuns până în optimile de finală, în timp ce Cehia a fost eliminată în faza grupelor.

Georgia va întâlni Albania în următoarea etapă a Ligii Națiunilor, în timp ce Cehia va trebui să își refacă moralul pentru confruntarea mult mai dificilă, cu Ucraina.