George Puşcaş îi recâştigă încrederea antrenorului lui Reading: „Mă ajută mult faptul că înscrie”

După evoluţiile şterse de la naţionala României, din meciurile cu Macedonia de Nord, Germania şi Armenia, George Puşcaş e în revenire de formă la echipa de club. Tânărul atacant român a contribuit din plin la victoria obţinută de Reading în ultima etapă din Championship şi a înscris unul din cele trei goluri al alb - albaştrilor.

George Puşcaş a fost aspru criticat în ţară, în urma cartonaşului roşu încasat în deplasarea de la Erevan, iar întoarcerea în Anglia i-a priit de minune fotbalistului în vârstă de 24 de ani. Puşcaş a prins formula de start a lui Reading pentru confruntarea de pe teren propriu, cu Derby County şi a marcat cel de-al doilea gol al trupei pregătite de tehnicianul Veljko Paunovic, în acest succes cu scorul de 3 - 1.

Încântat de reuşita elevului său, antrenorul principal al formaţiei de pe „Madejski Stadium” l-a lăudat pe Puşcaş şi promite că îi va mai acorda acestui credit şi în viitor. Paunovic spune că lupta pentru un loc în primul unsprezece, în atacul lui Reading, este însă una dură.

„Sunt foarte bucuros pentru George Puşcaş. Mă ajută mult faptul că el înscrie şi am la dispoziţie un lot într-adevăr bogat şi valoros. Puşcaş a făcut o treabă excelentă împotriva celor de la Derby County” l-a elogiat tehnicianul croat pe internaţionalul tricolor.

Puşcaş, apatic în prima parte a duelului cu Derby

Presa din Marea Britanie a vorbit, de asemenea, în termeni apreciativi despre evoluţia lui Puşcaş din cele optzeci de minute petrecute de acesta pe teren, în partida de luni seară. Jurnaliştii din Albion remarcă totuşi faptul că atacantul de aproape 1,90 metri a intrat greu în jocul echipei sale şi nu a apărut aproape deloc în prim – plan, în prima repriză.

„Puşcaş a primit o şansă ca titular, după ce Lucas Joao a fost lăsat pe banca de rezerve. Românul a fost destul de discret în prima repriză, dar în partea secundă a fost omul potrivit la locul potrivit. Puşcaş a dublat avantajul echipei sale înainte de minutul 60, înscriind cel de-al patrulea gol al său din acest sezon” a comentat publicaţia locală GetReading prestaţia lui George Puşcaş, care a fost punctat cu nota şapte.