FOTBAL EUROPEAN. Se cunosc cele trei echipe RETROGRADATE din Primera Division. Răzvan Raţ şi-a luat ADIO de la prima ligă spaniolă

Levante, Rayo Vallecano şi Getafe sunt cele trei formaţii care au căzut în eşalonul secund, la finalul sezonului Primerei DIvision.

Getafe, fosta echipă antrenată de Cosmin Contra, a retrogradat, duminică, din Primera Division, după eşecul suferit, în deplasare, la Betis Sevilla, scor 2-1. Gazdele nu mai aveau miză, dar au evoluat corect şi au marcat prin Pezzella (56) şi Castro (73 - penalty). Pentru oaspeţi au redus din diferenţă prin Medran, în minutul 84, iar Buendia a redus din diferenţă în minutul 75.

Rayo Vallecano s-a impus pe teren propriu, în jocul cu Levante, scor 3-1. Gazdele au punctat datorită lui Hernandez (12), Trashorras (23) şi Miku (73), şi au încasat gol în minutul 60, de la Verza, din penalty.

Astfel, cele trei echipe care au retrogradat sunt: Rayo (38), Getafe (36) şi Levante (32). În ultima etapă s-a salvat Sporting Gijon (39), câştigătoare în meciul de pe teren propriu, cu Villarreal, scor 2-0.