Federer, amendat la Australian Open

Organizatorii Australian Open l-au amendat pe jucătorul elveţian Roger Federer cu suma de 3.000 de dolari americani

Aceasta s-a întâmplat pentru înjurăturile din timpul meciului de marţi cu americanul Tennys Sandgren, din sferturile competiţiei, partidă pe care a câştigat-o după ce a salvat şapte mingi de meci, cu 6-3, 2-6, 2-6, 7-6 (10/8), 6-3. Federer a răbufnit în setul al treilea al meciului, fiind auzit de un arbitru de margine care l-a reclamat arbitrului de scaun.

El s-a apărat astfel: „Nu cred că ceea ce am spus atunci a auzit tot stadionul, dar accept pedepsa”.

Roger Federer, numărul 3 mondial, s-a impus după trei ore şi 31 minute de joc în faţa jucătorului din Statele Unite, aflat pe locul 100 ATP, păstrându-şi astfel invincibilitatea în sferturile de finală ale primului turneu de Mare Şlem al anului.

Campionul din Ţara Cantoanelor se va lupta pentru un loc în finală cu sârbul Novak Djokovic, numărul 2 mondial. Djokovic conduce cu 26-23 în confruntările cu Federer, sârbul impunându-se ultimele trei dueluri directe de la Melbourne, toate având loc în semifinale