Europa League. Presa maghiară comentează înfrângerea Corvinului cu 0-2 împotriva Paksi

Euro 2024. Sursa foto: Instagram/ uefa_official

România. Corvinul Hunedoara a fost învins în meciul retur de Paksi, cu scorul de 0-2, însă victoria categorică cu 4-0 obținută în Ungaria a asigurat echipei conduse de Florin Maxim calificarea în turul doi preliminar al Europa League.

Cu toate că echipa română a reușit să blocheze majoritatea atacurilor venite din partea jucătorilor maghiari, totuși, Paksi a reușit să înscrie de două ori.

Prima dată, Norbert Konyves a marcat de la distanță, iar Daniel Bode a închis tabela cu un gol dintr-o lovitură de cap.

Europa League. Cum a reflectat presa din Ungaria victoria echipei Paksi

Potrivit presei maghiare, Paksi nu a reușit să recupereze deficitul de patru goluri din tur și, astfel, părăsește Europa League.

Cu toate acestea, echipa a plecat cu capul sus, după ce a câștigat cu 2-0 la Sibiu.

„Am stat pe Podul Minciunilor, iar acesta nu s-a surpat, chiar dacă am îndrăznit să stăm acolo și să spunem că Paksi are vreo șansă de a merge mai departe.

Paksi, care și-a pierdut toate șansele de calificare în urmă cu o săptămână, și-a păstrat onoarea și a câștigat cu 2-0. Aventura europeană va continua cu un adversar chiar mai dificil decât Corvinul: AEK Larnaca. Să sperăm că Paksi a învățat ceva din greșelile făcute cu Hunedoara”, a scris sportal.hu.

Corvinul Hunedoara. Sursa foto: captură video DigiSport

Paksi a pierdut calificarea pe teren propriu

Jurnaliștii maghiari au mai evidențiat că nu trebuie uitat faptul că deși Corvinul este în eșalonul secund al fotbalului românesc, locul acestora nu este acolo.

În urma unei campanii de transferuri remarcabile, forța echipei a crescut semnificativ.

„Au jucat fotbal ca și cum ar fi în prima ligă. Este sfârșitul aventurii în Europa League pentru Paksi”, au punctat și jurnaliștii de la nemzetisport, potrivit gsp.ro.

Corvinul Hunedoara, calificată în turul 2 al Europa League

În secunda 30 a meciului, Marius Lupu a ajuns singur față în față cu portarul advers și a lovit bara. Totuși, jucătorul care a reușit un hattrick în partida de la Paks se afla în ofsaid.

Europa League. Sursa foto: Facebook/ UEFA Europa League

Corvinul a amenințat pe contraatac, așa cum s-a văzut la ocazia lui Lică din minutul patru și la cea a lui Iacob din minutul zece. În primele minute, Paksi părea să fie un adversar copleșitor pentru echipa lui Florin Maxim.

Paksi a deschis scorul în minutul 78, când Norbert Konyves a înscris cu un șut din afara careului, fiind ajutat de Hrezdac, care a derutat-o pe Lefter aflându-se pe traiectoria balonului.

În minutul 89, după un atac prelungit al celor de la Paksi, aceștia au reușit să înscrie și al doilea gol. Cu toate acestea, Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul 2 de la Europa League, potrivit aceleiași surse.