Euro 2024. Tricolorii au planuri mari pentru duelul cu Olanda

Euro 2024. Tricolorii au planuri mari pentru duelul cu Olanda Euro 2024 Sursa foto: X

Meciul dintre România și Olanda este așteptat de milioane de suporteri. Având în vedere că echipa națională a ajuns după mai bine de două decenii în optimile unui Campionat European, tricolorii au planuri mari pentru ziua de miercuri. Portarul naționalei își dorește să obțină victoria în 90 de minute.

Euro 2024. Jucătorii naționalei se pregătesc de meciul România - Olanda

După un turneu care a adus multă bucurie în rândul suporterilor români, jucătorii naționalei se află în fața unei noi provocări. Portarul Florin Niță se află pe lista celor mai buni fotbaliști, fiind titular în duelurile din grupe.

Acesta are planuri mari pentru disputa cu Olanda. De altfel, acesta este considerat un adevărat expert al penalty-urilor.

„Suntem pregătiți de lovituri de departajare, dar vrem să câștigăm în 90 de minute”, a declarat Florin Niță

Ce așteptări are Florin Niță

Portarul naționalei a rămas fără contractul cu Gaziantep și are în spate rezultatele importante. Conform datelor Wyscout, acesta a avut șansa de a înfrunta peste 50 de penalty-uri. Astfel, Niță a reușit să apere 16 lovituri de la 11 metri.

Florin Niță

Florin Nita. Sursă foto: Facebook

În schimb, portarul Olandei a înfruntat doar 24 de penalty-uri.

„Trebuie să fim ca un zid galben, să fim uniți! Dacă facem asta, vom reuși. Olanda are jucători buni, care joacă în campionate tari. Asta e o forță pe care nu cred că putem s-o egalăm, dar prin forța grupului putem depăși această diferență.

Sunt pregătit de penalty-uri, dar nu vreau să ajungem acolo. Vreau să câștigăm în 90 de minute. Și am încredere în echipă”, a spus el.

Euro 2024. Emoții pentru tricolori și suporteri

Meciul dintre România și Olanda va avea loc marți, 2 iulie, de la ora 19:00. După rezultatele cu Ucraina, Belgia și Slovacia, jucătorii români și-au creat o reputație bună în străinătate.  Recent, cei de la Standard au trasat parcursul celor două echipe, oferind mai multe șanse de victorie României. Dincolo de acest aspect, echipa Olandei rămâne la fel de bine cotată.