Euro 2024. Slovacia - Ucraina, 1-2

Euro 2024. Slovacia - Ucraina, 1-2 Euro 2024. Sursa foto: Platforma X

Slovacia - Ucraina, meci important din grupa României la Euro 2024, disputat pe stadionul din Düsseldorf, s-a încheiat cu scorul de 1-2.

Slovacii au deschis scorul în minutul 17, prin Ivan Schranz, eroul din meciul cu Belgia, din centrarea lui Haraslín.

Ucraina a egalat abia în minutul 54, prin Shaparenko, care a înscris și primul gol al formației sale la Euro 2024, din centrarea lui Zinchenko.

În minutul 80, Yaremchuk a adus Ucraina în avantaj, din pasa lui Shaparenko.

Rezultatul este important pentru calculele pe care România le va face pentru calificarea în optimile competiției. În acest moment, reprezentativele din România, Ucraina și Slovacia au câte trei puncte, iar Blegia are 0 pucte, dar va juca sâmbătă cu țara noastră.

Dacă România ar pierde cu Belgia, s-ar ajunge la situația în care toate cele patru echipe din grupă să aibă câte trei puncte, iar ultimele meciuri din grupe ar fi cele decisive. Dacă, însă, România câștigă cu Belgia sau chiar face egal, calificarea este aproape certă.

Slovacia - Ucraina, echipele de start

Slovacia: Dúbravka - Pekarík, Vavro, Škriniar, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda - Schranz, Boženík, Haraslín

Rezerve: Benes, Bero, De Marco, Duris, Gyomber, Hrosovsky, Kosa, Obert, Ravas, Rigo, Rodak, Sauer, Strelec, Suslov, Tupta

Selecționer: Francesco Calzona

Ucraina: Trubin - Tymchyk, Zabarnyi, Matviyenko, Zinchenko - Shaparenko, Brazhko, Sudakov - Yarmolenko, Dovbyk, Mudryk

Rezerve: Bondar, Buschcan, Konoplya, Lunin, Malinovsky, Mykhaylichenko, Mylenko,...

Programul și clasamentul din grupa României la Euro 2024 după Slovacia-Ucraina

17 iunie: România - Ucraina 0-3 (Nicușor Stanciu 29', Răzvan Marin 53', Denis Drăguș 57')

17 iunie: Belgia - Slovacia 0-1 (Ivan Schranz 7')

21 iunie, ora 16:00: Slovacia - Ucraina (Düsseldorf)

22 iunie, ora 22:00: România - Belgia (Koln)

26 iunie, ora 19:00: România - Slovacia (Frankfurt)

26 iunie, ora 19:00 Ucraina - Belgia (Stuttgart)

Clasamentul grupei E. Favorita Belgia, pe ultimul loc până la meciul cu România de sâmbătă

România - 3 p. Ucraina - 3 p. Slovacia - 3 p. Belgia - 0 p.