Euro 2024. Elveţia - Italia: 2-0. Campioana en-titre a părăsit competiția

Euro 2024. Elveţia - Italia: 2-0. Campioana en-titre a părăsit competiția Italia, Euro 2024. Sursă foto: Facebook

Echipa națională de fotbal a Italiei a fost învinsă de reprezentativa Elveției în optimile de finală, cu scorul de 0-2. În partida disputată pe Olympiastadion din Berlin, campioana europeană din 2021 a primit câte un gol în fiecare repriză.

Elvețienii au avut prima ocazie a meciului, când Breel Embolo a scăpat singur cu portarul Gianluigi Donnarumma, însă acesta a reușit o intervenție remarcabilă. În minutul 37, echipa din Țara Cantoanelor a deschis scorul prin Remo Freuler. La începutul reprizei secunde, echipa lui Murat Yakin a marcat al doilea gol, când Vargas a înscris cu o execuție spectaculoasă de la marginea careului, la care Donnarumma nu a avut nicio șansă.

În sferturile de finală, Elveția se va confrunta cu câștigătoarea meciului dintre Anglia și Slovacia.

UPDATE 20:08. În primul minul al celei de-a doua reprize, Ruben Vargas marchează cu un șut superb, din careu, aproape de vinclu.

UPDATE. Elveția conduce prima repriză, după ce în minutul 37 a marcat mijlocașul Freuler. Prima repriză s-a încheiat cu avantajul elvețienilor, după trei minute de prelungiri.

Știrea inițială

Euro 2024. Elveţia vs Italia. Campioana en-titre, în prima „optime”

Euro 2024 este cea de-a XVII-a ediție a Campionatului European de fotbal. Are loc în Germania din 14 iunie până în 14 iulie 2024 și participă 24 de echipe. Italia este campioana en titre. În partida de deschidere a optimilor de finală de la Euro 2024, Elveția, care a câștigat grupa cu doar câteva secunde, și Italia, care este la un pas de a termina pe locul trei, se întâlnesc. Învingătoarea meciului va juca în sferturile de finală cu Anglia sau Slovacia.

După ce a terminat pe locul doi în Grupa A, Elveția s-a calificat în fazele eliminatorii ale Campionatului European, câștigând 3-1 cu Ungaria (Duah 12, Aebischer 45, Embolo 90+3 / B. Varga 66), 1-1 cu Scoția (Shaquiri 26 / McTominay 13) și 1-1 cu Germania (Ndoye 28 / Fullkrug 90+2).

Elveția, reprezentanta lui Murat Yakin, a câștigat șapte meciuri consecutive fără înfrângere și a suferit doar o înfrângere în ultimele 17 meciuri. În ultimul meci, Elveția a învins România cu 0-1 la București în preliminariile pentru Euro 2024.

Elvetia, Euro 2024

Elvetia. Sursă foto: Facebook

Cele două echipe naţionale s-a confruntat ultima oară în 2021

Elveția, care se află pe locul 19 în clasamentul FIFA, a mai participat la alte cinci turnee finale continentale (primul dintre ele a avut loc în 1996), iar în cele două anterioare a trecut doar de faza grupelor, fiind eliminată în optimile de finală (2016) și în sferturile de finală (2021).

După ce a terminat pe locul al doilea în Grupa B, Italia a ajuns în optimile de finală ale Euro 2024. A jucat cu 2-1 cu Albania (Bastoni 11, Barrella 16 / Bajrami 1), 0-1 cu Spania (Calafiori 55a) și 1-1 cu Croația (Zaccagni 90+8 / Modric 55).

Cele două echipe naţionale s-a confruntat ultima oară în 2021. Mai întâi au jucat în grupa de la Euro 2020, unde Italia a învins Elveția cu 3-0. Apoi au jucat în preliminariile CM 2022 din Qatar, unde au remizat de două ori, 0-0 cu Elveția și 1-1 cu Italia.

Elveția - Italia, echipele de start la Euro 2024

Elveția (4-3-3): Sommer - Rodriguez, Akanji, Schar - Reider, Xhaka, Freuler, Aebischer - Ndoye, Embolo, Vargas Rezerve: Amdouni, Duah, Elvedi, Jashari, Kobel (P), Mvogo (P), Okafor, Shaqiri, Sierro, Steffen, Stergiou, Zakaria, Zesiger, Zuber Absenți: Widmer (suspendat) Selecționer: Murat Yakin

Italia (4-3-3): Donnarumma - Di Lorenzo, Mancini, Bastoni, Darmian - Cristante, Faglioli, Barella - Chiesa, Scamacca, El Shaarawy Rezerve: Bellanova, Buongiorno, Cambiaso, Dimarco, Folorunsho, Frattesi, Gatti, Jorginho, Meret (P), Pellegrini, Raspadori, Retegui, Vicario (P), Zaccagni Absenți: Calafiori (suspendat) Selecționer: Luciano Spalletti

Echipa de arbitri desemnată pentru acest meci este condusă de Szymon Marciniak din Polonia în rolul de arbitru principal. Alături de el vor fi doi asistenți tot din Polonia, Tomasz Listkiewicz și Adam Kupsik. Verificarea video va fi gestionată de arbitru VAR Tomasz Kwiatkowski, avându-l alături pe asistentul VAR 1 Bartosz Frankowski, amândoi din Polonia, și pe asistentul VAR 2 Bastian Dankert din Germania. Arbitrul de rezervă este Facundo Tello din Argentina, completând astfel echipa de arbitraj pentru acest eveniment de marcă în fotbalul european, scrie gsp.ro.