Euro 2024. Olanda învinge Polonia cu 2-1, într-un meci tensionat

Euro 2024. Olanda învinge Polonia cu 2-1, într-un meci tensionat Euro 2024, Olanda. Sursa foto: UEFA Euro 2024/ Instagram

Olanda a reușit să învingă Polonia cu scorul de 2-1 duminică, într-un meci de deschidere din Grupa D a Euro 2024.

Wout Weghorst a adus victoria pentru Olanda în minutul 83, după ce Adam Buksa deschisese scorul pentru Polonia în minutul 16, iar Cody Gakpo restabilise egalitatea în minutul 29.

Euro 2024. Olanda triumfă în fața Poloniei, scor 2-1

Cu o posesie de 64% în mare parte a meciului, echipa lui Ronald Koeman a încheiat victorioasă după o mutare inspirată a selecționerului, deși s-a confruntat cu dificultăți pe tot parcursul partidei.

Olanda a început în forță, iar Gakpo a trimis un șut la colțul scurt în minutul 2, dar Szczesny a respins în corner. Apoi, Reijnders a încercat un șut de la 12 metri în minutul 12, dar fără succes.

Polonia a avut prima ocazie semnificativă când au obținut un corner, executat perfect de Zielinski, iar Buksa a înscris cu capul din șase metri în minutul 16.

Olanda a continuat să atace poarta lui Szczesny, însă portarul de la Juventus a respins voleul lui van Dijk în minutul 20. Depay a avut o ocazie în minutul 22, dar a trimis peste poartă de la 15 metri, după o pasă bună de la Simons.

Olanda a egalat în minutul 29 la Euro 2024, când Gakpo a pătruns pe centrul terenului și a șutat din afara careului, mingea fiind deviată de Salamon. Acest gol marchează al patrulea meci consecutiv în faza grupelor la turnee finale pentru jucătorul de la Liverpool.

Olanda vs. Polonia

Olanda vs. Polonia. Sursa foto: UEFA Euro 2024/ Instagram

Polonia a avut o altă ocazie în prima repriză, dar Verbruggen a respins șutul lui Kiwior dintr-o lovitură liberă în minutul 31.

Olandezii au avut încă două ocazii bune în prima repriză de a intra în avantaj la Euro 2024, dar Gakpo a trimis peste poartă din șase metri centrarea lui Ake în minutul 42, iar șutul lui Depay din cădere în minutul 45+1 a trecut foarte aproape de bara transversală.

Meciul a continuat în forță și după pauză

După pauză, echipa lui Koeman a continuat să domine în meciul din grupa D de la Euro 2024, dar Szczesny a avut o intervenție crucială în fața lui Depay, după o centrare de la Gakpo și o recentrare de la Dumfries în minutul 47.

Simons a avut o șansă în minutul 54, dar a fost lipsit de precizie la finalizarea unui contraatac inițiat de Gakpo.

Polonia, afectată în atac de absențele unor jucători precum Milik, Lewandowski și Grosicki, a reușit să creeze o fază periculoasă în minutul 58.

Zalewski a executat o centrare cu efect, iar Kiwior a prins mingea liber în careu și a șutat, dar Verbruggen a făcut o intervenție decisivă.

Portarul lui Brighton devine cel mai tânăr portar care joacă la Euro în ultimii 60 de ani, având doar 21 de ani și 303 de zile, depășind recordul spaniolului Jose Ángel Iribar din 1964, care avea 21 de ani și 108 zile.

Olanda a obținut golul victoriei în minutul 83 la Euro 2024, când Weghorst, la doar două minute de la intrarea sa pe teren, a înscris din marginea careului mic după o pasă trimisă de Ake.

Vezi această postare pe Instagram

O postare distribuită de OnsOranje (@onsoranje)

Polonia a încercat să egalizeze în finalul meciului, dar Verbruggen a fost la înălțime, respingând șutul lui Swiderski din 6 metri în minutul 89 și reținând tentativele de la distanță ale lui Moder în minutul 90+2 și Zalewski în minutul 90+5.

Euro 2024. Olanda îşi păstrează cea mai mare medie de goluri marcate

Olanda își menține astfel cea mai mare medie de goluri marcate din istoria Euro, înregistrând 1,67 goluri pe meci, având un total de 67 de goluri în 40 de partide.

Euro 2024. Polonia: 1. Wojciech Szczesny - 5. Jan Bednarek, 2. Bartosz Salamon (18. Bartosz Bereszynski, 86), 14. Jakub Kiwior - 19. Przemyslaw Frankowski, 10. Piotr Zielinski (căpitan; 6. Jakub Piotrowski, 78), 13. Taras Romanczuk (24. Bartosz Slisz, 55), 21. Nicola Zalewski - 26. Kacper Urbanski (7. Karol Swiderski, 55), 20. Sebastian Szymanski (8. Jakub Moder, 46) - 16. Adam Buksa.

Selecţioner: Michal Probierz.

Olanda: 1. Bart Verbruggen - 22. Denzel Dumfries, 6. Stefan de Vrij, 4. Virgil van Dijk (căpitan), 5. Nathan Ake (15. Micky van de Ven, 87) - 24. Jerdy Schouten, 14. Tijani Reijnders, 16. Joey Veerman (8. Georginio Wijnaldum, 62) - 7. Xavi Simons (18. Donyell Malen, 62), 10. Memphis Depay (12. Jeremie Frimpong, 81), 11. Cody Gakpo (9. Wout Weghorst, 81).

Selecţioner: Ronald Koeman.

Arbitru: Artur Soares Dias; arbitri asistenţi: Paulo Soares, Pedro Ribeiro (toţi din Portugalia); al patrulea oficial: Irfan Peljto (Bosnia-Herţegovina)

Arbitru video: Tiago Martins (Portugalia); arbitri asistenţi video: Christian Dingert, Marco Fritz (ambii din Germania)

Cartonaş galben: Veerman (15), potrivit Agerpres.