EURO 2012: Buffon, nemulţumit după ce a ajuns în finală: "Trebuia să închidem meciul mai devreme"

Portarul italian şi-a exprimat nemulţumirea faţă de modul în care "Squadra Azzurra" a evoluat în ultimele minute ale semifianlei cu Germania (scor 2-1).

Gianluigi Buffon, titluar în poarta Italiei, a recunoscut că a avut mari emoţii în finalul semifinalei cu Germania, mai ales după ce nemţii au redus din diferenţă din penalty. Goalkeeperul a fost dezamăgit pentru că italienii nu are rezolvat meciul mai devreme, atunci când au avut ocazia, iar "Squadra Azzurra" a tremurat până la fluierul final. "Am fost nervos deoarece ne jucam o miză unică şi mult prea prestigioasă pentru a ne permite să suferim în acest fel de-a lungul ultimelor minute şi a ne juca cu focul. Dacă s-ar fi întâmplat ca în urma unei devieri norocoase mingea să intre în poartă, iar Germania ar fi egalat la 2, atunci în reprizele de prelungire ne-ar fi bătut cu 9-2. Partidele trebuie închise într-o manieră facilă şi liniştitoare, atunci când există posibilitatea, iar noi am avut această oportunitate. Eu sunt unul dintre cei care se află la naţională de cel mai mult timp, între mulţi jucători tineri şi uneori noi cei mai experimentaţi trebuie să atragem atenţia", a spus portarul Italiei.