Victorie pentru România în Cupa Davis. Cezar Creţu a obținut punctul decisiv împotriva Chinei

Cezar Crețu Sursa foto: Facebook

Echipa României de Cupă Davis s-a impus în fața Chinei, cu scorul 3-2, în Grupa Mondială II. Punctul decisiv a fost obținut de jucătorul de tenis Cezar Creţu.

Sportivul român s-a impus în faţa adversarului său Rigele Te, cu 3-6, 6-3, 6-3, într-un meci dramatic. Partida de tenis s-a jucat sâmbătă, în Sala Polivalentă din Craiova.

Echipa României, victorie în fața Chinei

Victoria lui Cezar Crețu a fost hotărâtoare în partida cu selecționata chineză. Tenismenul care ocupă poziția 292 ATP l-a învins pe Rigele Te 636 ATP după două ore şi 38 de minute. Echipa României va juca şi la anul în al doilea eşalon valoric mondial, chiar după această victorie la limită.

Tenismanul român s-a impus după ce a fost condus în primul set Cezar Crețu a revenit după 3-6 și a început actul secund foarte bine. El a condus cu 3-0, dar a pierdut serviciul şi i-a permis chinezului să se apropie la 4-3. Jucătorul din echipa României a făcut rebreak și a finalizat setul pe serviciul său cu 6-3.

În actul decisiv, jucătorul chinez, Rigele Te, a condus cu 1-0 şi 2-1, dar Cezar Creţu a făcut break şi s-a desprins la 4-2. El a încheiat cu un break (6-3). Românul a reușit 10 aşi, faţă de cei 5 ai adversarului, dar a comis 4 duble greşeli, în timp ce chinezul a făcut 3.

Iniţial, Creţu trebuia să joace cu Yi Zhou, dar oaspeţii au făcut schimbarea.

Cezar Crețu a adus două puncte contra Chinei

Vineri, în primul meci de simplu, Cezar Creţu, din echipa României, l-a învins pe Yunchaokete Bu numărul 113 ATP. Meciul s-a încheiat cu scorul 3-6, 6-4, 7-6 (7/4) în favoarea românului.

În cel de-al doilea joc a competiției, Gabi Adrian Boitan (364 ATP) l-a întrecut pe Yi Zhou (527 ATP) cu scorul 7-6 (7/4), 6-2.

Iniţial, în locul lui Boitan, pentru echipa României era programat Filip Cristian Jianu (234 ATP).

Tenis Sursa foto: Facebook

Echipa României a pierdut la dublu

Sâmbătă, în meciul de tenis la dublu, perechea Victor Cornea/Bogdan Pavel a fost învinsă de cuplul Fajing Sun/Rigele Te cu 6-4, 6-4. Pentru echipa României, Victor Cornea ocupă locul 80 în lume la dublu, iar Pavel este pe 272. De partea cealaltă, pentru China, Sun se clasează pe 289, iar Te pe 742.

Echipa României a pierdut și în al doilea joc la simplu, disputat de Gabi Adrian Boitan. Jucătorul român a fost învins de Yunchaokete Bu cu 6-3, 7-6 (7/3). Boita a reușit 6 aşi, dar chinezul a fost mai bun la serviciu. La serviciul al doilea chinezul a avut 68%-58% procentaje de reuşită, în timp ce la primul ambii au avut 74%.

România şi China nu s-au mai întâlnit până acum în Cupa Davis.