Italia a câștigat Cupa Davis după o pauză de 47de ani

Italia a câștigat Cupa Davis după o pauză de 47de ani Sursă foto: Facebook

Italia a câștigat Cupa Davis după ce a învins Australia în finală, în acest an competiția s-a jucat în Malaga, Spania. În prima partidă, Matteo Arnaldi și-a învins adversarul, Alexei Popyrin cu 7:5, 2:6 și 6:4. În cel de-al doilea joc Alex de Minaur a fost învins de 6:3, 6:0.

În cazul în care ambele meciuri se terminau la egalitate, Cupa Davis urma să revină învingătorilor meciului între perechi. Matthew Ebden și Max Purcell sub steagul Australiei jucau împotriva perechii formată din italienii Sinner și Simone Bolelli.

Italia a câștigat Cupa Davis

Este pentru a doua oară în istorie când Italia a câștigat Cupa Davis. Trofeul a fost câștigat de italieni pentru prima oară în 1976. Ultima oară când italienii au ajuns în finală a fost în anul 1998. De partea cealaltă, Australia a câștigat Cupa Davis de 28 de ori, ultima cupă fiind câștigată în 2003.  În 2022, australienii au fost la un pas să câștige Cupa pentru a 29-a oară însă s-au împotmolit în fața canadienilor.

Cupa Davis este cea mai mare competiție internațională din tenis masculin. Se desfășoară de peste 100 de ani, prima ediție a avut loc în 1900, iar recordul de victorii le revine Statelor Unite (32).

SUA, campioana absolută

Janik Sinner și-a învins adversarul, locul 12 ATP Alex De Minaur cu 6-3 respectiv 6-0. Meciul a durat 82 de minute. Așadar, Italia câștigă din nou Cupa Davis după o pauză de 47 de ani.

Matteo Arnaldi, în vârstă de doar 22 de ani, locul 44 mondial a câștigat prima partidă din finala disputată între Italia și Australia. Italianului a salvat opt mingi de break în setul trei, impunându-se în fața oponentului cu 7-5, 2-6, 6-4, la finalul unei partide care a durat 149 de minute.

Este a doua Cupă Davis câștigată de italieni, după o pauză de 47 de ani

A fost al treilea meci direct dintre Arnaldi și Poyrin, italianul conduce la general cu 2-1.

Sinner și De Minaru s-au întâlnit de șase ori, iar cinci din cele șase partide au fost câștigate de Italiei. Italienii au un singur trofeu câștigat în 1976. Au mai disputat finale în 1960, 1961, 1977, 1979, 1980, 1998. În tabără cealaltă, Australienii au 28 de titluri și alte 20 de finale disputate ceea ce îi face a doua cea mai titrată națiune din Cupa Davis, potrivit Eurosport.