După eliminarea de la Australian Open, Simona Halep și-a demis antrenorii

Sursa: Mircea Nicolescu | Dreamstime.com

Numărul 23 în topul WTA, Simona Halep a decis să încheie colaborarea cu antrenorii săi după ce au lucrat împreună o scurtă perioadă de timp. Acest scurt parteneriat a succedat momentul din septembrie 2021, când jucătoarea de tenis a încheiat colaborarea cu antrenorul Darren Cahill.

Simona Halep este nemulțumită de echipa sa, astfel că aceasta a decis să meargă mai departe fără cei doi antrenori, Daniel Dobre și Adrian Marcu.

Cel mai probabil, decizia jucătoarei a survenit pe fondul eliminării sale de la Australian Open 2022 de către Alize Cornet, în urma unui meci care a durat două ore și 33 de minute.

Inițial, legătura dntre Halep și cei care îi pregăteau antenamentele era una productivă.

„Mă bucur că am cei mai buni antrenori din România în echipa mea. Sunt persoane minunate și mă simt grozav cu ei. Îmi oferă încredere și cred că ăsta e cel mai important lucru pentru o jucătoare. Atunci când zâmbești, mereu ai șansa de a juca din ce în ce mai bine. Vreau să le mulțumesc”, spunea Halep, în timpul turneului Transylvania Open.

Rezultatele Simonei Halep din 2022

Simona Halep a pierdut locul din top 20 de jucătoare ale lumii în tenis, după ce a fost eliminată din turneu de către adversara sa, Alize Cornet.

Simona Halep este încă cea mai bine clasată româncă din topul WTA. Halep a pierdut însă opt locuri și a ajuns pe poziția 23 în topul celor mai bune jucătoare de tenis din lume. Diferența față de Sorana Cîrstea s-a micșorat semnificativ, aceasta urcând șase locuri până pe poziția 32. România are nouă jucătoare clasate în primele 200 tenismene ale lumii.

Noua lideră a lumii în tenis

Ashleigh Barty este lider autoritar al clasamentului mondial după ce a câștigat fără drept de apel Australian Open. Jucătoarea australiană a învins-o pe Danielle Collins din SUA, locul 30 WTA şi cap de serie numărul 27, scor 6-3, 7-6 (7/2). De asemenea, aceasta a  câştigat în premieră turneul de grand slam Australian Open. Este prima sportivă australiană care câștigă această competiție în ultimii 42 de ani.