Polițista Dimitriana Bezede, medalie de aur la Campionatul Balcanic de atletism din Turcia

Polițista Dimitriana Bezede, medalie de aur la Campionatul Balcanic de atletism din Turcia Dimitriana Bezede. Sursa foto: Poliția de Frontieră

Campionatul Balcanic de Atletism pentru seniori se desfășoară în orașul Istanbul, Turcia. În cadrul competiției, Republica Moldova a obținut un rezultat remarcabil.

Dimitriana Bezede, polițistă de frontieră din Republica Moldova, a obținut medalia de aur de la Campionatul Balcanic de atletism pentru seniori. Sportiva a înregistrat un rezultat de 17 m 86 cm la proba de aruncare a greutății și a urcat pe prima poziție în clasamentul final. Astfel, Dimitriana Bezede a obținut medalia de aur la Campionatul Balcanic. Următorul rezultat în clasament a fost de 16,80 m, stabilit de reprezentanta Turciei.

Dimitriana Bezede țintește Olimpiada de la Paris

Dimitriana Bezene

Sportiva este angajată a Poliției de Frontieră și a reprezentat Republica Moldova împreună cu o altă colegă, Anna Berghii, aceasta evidențiindu-se în proba de alergare de 400 m.

Inspectoratul General al Poliției de Frontieră a venit cu un mesaj de felicitare pentru sportivă: „Această realizare o remarcă pe colega noastră ca atletă excepțională. Dar și oferă o notă de excelență la palmaresul Poliției de Frontieră”.

Dimitriana Bezede face pași siguri spre calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris din luna august a acestui an. Următoarele șanse de a se califica vor fi la Campionatul național care va avea loc la Chișinău pe 17 februarie, Campionatul mondial în sală Glasgow/UK din 1 martie și Cupa Europei de aruncări Leiria/POR.

Polițiștii de frontieră, rezultate bune și pe plan sportiv

Recent, un alt polițist de frontieră a ocupat locul doi la turneul internațional de lupte libere, desfășurat la Chișinău. Este vorba despre Veniamin Borzin, care a cucerit argintul la categoria de greutate 65 de kilograme.

Veniamin Borzin

Sursa foto: IPN.md

„Colegul nostru a demonstrat încă o dată forță, curaj și determinare pentru a fi printre cei mai buni. Efortul și determinarea ta sunt apreciate de echipa Poliției de Frontieră. Suntem mândri să avem în rândurile noastre un coleg atât de talentat și dedicat sportului de performanță. Felicitări și succese mari în continuare, Veniamin!”, au transmis colegii de la Poliția de Frontieră ai sportivului.

Turneul internațional la lupte libere, în memoria lui Nicolae Oriol – antrenor emerit al Republicii Moldova – a avut loc la Chișinău, în perioada 8-10 februarie 2024.