Diana Șoșoacă amenință membrii S.O.S. România: Dacă vi se urcă funcţiile la cap, vă dau afară

Diana Șoșoacă amenință membrii S.O.S. România: Dacă vi se urcă funcţiile la cap, vă dau afarăȘoșoacă. Sursa foto: Razvan Valcaneantu EEC

Președintele S.O.S. România, europarlamentarul Diana Șoșoacă, a criticat vineri, la Conferința „Renașterea Speranței”, parlamentarii partidului care nu au fost prezenți la eveniment, acuzându-i că se interesează de electorat doar în perioada alegerilor.

„Dacă vi se urcă funcţiile la cap, vă dau eu jos”

„Parlamentarii sunt votaţi de oameni, de asta şi fac evenimente în care parlamentarii se întâlnesc cu oamenii. Am inclusiv în Partidul S.O.S. România parlamentari care refuză să se întâlnească cu dumneavoastră. Am impresia că pe unii i-a apucat mania puterii. (...). Nu catadicsesc să îşi strice programul pentru a se întâlni cu votanţii lor. Sunteţi buni doar când veniţi la vot! (...)

M-am săturat să acopăr mizeriile. Nu suntem pe liste doar atunci când suntem votaţi, suntem pe liste continuu şi nu suntem cu nimic mai presus de orice om de rând din România. Dacă vi se urcă funcţiile la cap, vă dau eu jos, imediat!”, a declarat lidera S.O.S. România, la Conferinţa internaţională de luptă împotriva cancerului „Renaşterea Speranţei”, organizată la Palatul Parlamentului.

Acesta a menționat că la următoarea abatere le va menționa numele, pentru a fi „judecați” și „pedepsiți” de cetățeni.

Diana Șoșoacă: „Am jurat că voi face altfel de politică”

În cadrul discursului, aceasta le-a promis susținătorilor partidului că „nu vor fi folosiţi” pentru a permite anumitor membri să ajungă în Parlament.

„Am jurat că voi face altfel de politică, am jurat că parlamentarii S.O.S. (...) nu vor fi ca nerecunoscătorii celorlalte partide. Nu voi permite ca românii să fie jigniţi şi să fie folosiţi doar pentru vot. Nu, nu sunteţi nişte numere şi (...) nu veţi fiţi folosiţi pentru ca unii să îşi ajungă scopul, să ajungă în Parlament. (...)

Toţi românii trebuie să ajungă la parlamentarii lor, să le spună problemele şi trebuie să încercăm să-i ajutăm, chiar dacă suntem în opoziţie. (...) Suntem doar angajaţii voştri! Vine în Parlament doar cine vrea să muncească”, a mai adăugat lidera S.O.S. România.