Decizie-şoc în Moldova. Amendă de 400 de euro pentru sex plătit
- Sorin Breazu
- 6 iunie 2012, 21:19
Cetăţenii care vor plăti pentru servicii sexuale în Republica Moldova vor fi amendaţi cu o sumă de aproximativ 400 de euro sau vor fi nevoiţi să efectueze 60 de ore de muncă în folosul comunităţii.
Decizia a fost aprobată azi de către Guvernul de la Chişinău, în cadrul modificării Codului Contravenţional. Ciudat este faptul că propunerea a venit tocmai din partea Partidului Liberal.
"Procurarea directă sau prin intermediar a serviciilor sexuale se sancţionează cu amendă de la 100 până la 300 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de până la 60 de ore", susţine documentul.
Hotărârea vine ca un răspuns la invazia de "turişti sexuali", care aleg în număr tot mai mare Republica Moldova. Ţara de peste Prut nu e prima ţară europeană care sancţionează sexul plătit, nordicii din Suedia, Norvegia sau Islanda având prevederi legislative similare.