David Popovici, un nou succes important la Campionatul Național de înot. Performanță la 400 de metri liber

Sursa foto: INQUAM Photos

David Popovici nu a avut rival și s-a impus, duminică, în cadrul Campionatului Național de înot, găzduit de Otopeni, în cadrul probei de 400 de metri. Campionul mondial a urcat pe prima treaptă a podiumului.

O nouă victorie pentru David Popovici, cel care s-a impus, duminică, în proba de 400 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin scurt ce a fost găzduit de Otopeni.

Câștigătorul a fost cronometrat cu timpul 3:43.00. La această probă, pe locul doi s-a clasat Vlad Ştefan Stanciu (CSA Steaua), cu timpul 3:43.76, iar pe trei a terminat Vlad Ştefan Mihalache (Aqua Sport Citius Bucureşti), cu timpul 3:51.84. De asemenea, marea revelație a înotului mondial, David Popovici, a mai pus mâna, la Otopeni, pe două medalii de aur, la 100 m liber şi 200 m liber.

Ce medalii a câștigat David Popovici la Campionatul Național de înot

Sportivul „tricolor” a câștigat două medalii de aur la CE Natație de la Roma, sportivul nostru fiind de neoprit în proba regină de 100 m liber, dar și în cea de 200 m liber.

De asemenea, în luna iunie a acestui an, David Popovici a făcut dubla la Campionatl Mondial de Natație de la Budapesta, el reușind să se impună în probele de 100 și 200 m liber, conform hotnews.ro.

„La 17 ani l-a întrecut pe Tom Dean în penultimul sfert, iar apoi a obținut victoria și a devenit primul român care se clasează în vârful podiumului. Este un talent rar. Gândiți-vă la nume precum Michael Phelps sau Ian Thorpe. Dintr-un talent interesant, Popovici s-a transformat într-un adevărat concurent la medalii pe cea mai mare scenă a acestui sport”, scriau cei de la Swimming World Magazine, în această vară.

„Sunt Campionatului Naţionalcomplet obosit. A fost minunat, s-a înotat foarte repede și cred că ceea ce m-a făcut să înot atât de repede a fost gândul că oamenii pe care îi iubesc se uită la mine și că cei de acasă cred în mine. Sunt obosit ca naiba, dar o să mă duc să mă recuperez”, afirma David Popovici, imediat după doborârea recordului mondial.