CUPA ROMÂNIEI. CS „U” Craiova, VICTORIE la diferență de 4 goluri, în meciul cu FC Botoșani. Oltenii se gândesc la FINALĂ

CS „U” Craiova a câștigat, joi, meciul disputat pe teren propriu, cu FC Botoșani (scor 5-1), în prima manșă a semifinalelor Cupei României.

CS „U” Craiova este ca și calificată în finala Cupei României, după succesul categoric obținut, joi, pe teren prorpiu, în confruntarea cu FC Botoșani. Oltenii au câștigat cu scorul de 5-1 și nu mai pot rata prezența în ultimul act, decât dacă moldovenii înfăptuiesc o minune în retur. Alexandru Băluță a deschis scorul în minutul 12, și tot el a dublat avantajul gazdelor, în minutul 30. FC Botoșani a revenit în joc, în minutul 35, dar „alb-albaștrii” au mai punctat până la pauză prin Gustavo Vagenin (45+4 - penalty), iar în repriza secundă, datorită lui Alexandru Mitriță (65) și Alexandru Băluță (82). Meciul retur se va disputa la data de 9 mai. În prima semifinală, Hermannstadt a trecut, acasă, de Gaz Metan Mediaș, scor 1-0.