CS Mioveni, meci de sezație împotriva ASU Poli Timișoara. Argeșenii s-au impus cu 4 la 0

Bucurie a fotbalistilor din Mioveni cu Szilard Veres, Alin Constantin Serban si Mihai Alexandru Isfan dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si CS Mioveni, contand pentru Liga a-2-a Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Terenul central al Centrului National de Fotbal de la Buftea, joi 29 octombrie 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Schimbare de situație în Liga a II-a de fotbal din România. CS Mioveni a depăsit-o pe ASU Politehnica Timișoara după un meci în etapa a 4-a a fazei de play-off.

Mioveni a câștigat cu scorul de 4 la 0 în față timișorenilor, fapt ce a dus la surclasarea acestora.

Valentin Coșereanu a făcut 2-0 chiar înainte de pauză, în minutul 44, când a reluat cu latul de la 10 metri de poartă, după ce a fost scăpat din marcaj. CS Mioveni a rămas în inferioritate numerică în minutul 55, când  după ce l-a călcat pe Axente pe gleznă, dar golurile au venit tot în poarta oaspeților.

În minutul 67, Bogdan Rusu a făcut 3-0 după ce a profitat de o gafă uriașă a lui Sergiu Popovici, fundașul stânga al celor de la Poli. Popovici, jucător cu peste 100 de meciuri în Liga 1, a vrut să îi paseze portarului Hindrich, dar a lovit balonul slab, iar Bogdan Rusu a profitat și a ajuns la minge primul, iar Dan Alexa nu și-a iertat elevul. La doar două minute după gol, l-a înlocuit pe Popovici cu Radunovic.

În minutul 90, gazdele au dus scorul la 4-0. Bogdan Rusu și-a depășit un adversar superb, din preluare, a înaintat până în careului de 16 metri, unde a pasat balonul pentru Alexandru Isfan, care a venit din spate și a șutat plasat, fără șanse pentru Hindrich.

CS Mioveni este la a doua victorie consecutivă la o diferenţă de patru goluri, după 5-1 cu Dunărea Călăraşi în deplasare.

Luni au loc şi partidele AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - AFC Dunărea 2005 Călăraşi (Stadion Municipal - Miercurea Ciuc, 18:30), FC U Craiova 1948 - Fotbal Club Rapid (Stadion Ion Oblemenco - Craiova, 21:00).