Criză la vârful UE. Orbán atacă dur, von der Leyen sub presiune
- Iulia Moise
- 10 iulie 2025, 13:43
Viktor Orban. Sursă foto: FacebookCu doar câteva ore înainte de un vot esențial privind încrederea acordată Ursulei von der Leyen, premierul Ungariei, Viktor Orbán, lansează un atac dur la adresa președintei Comisiei Europene, potrivit Politico.
Tensiunile dintre Budapesta și Bruxelles ating un nou apogeu, într-un moment în care viitorul politic al uneia dintre cele mai influente figuri europene atârnă în balanță.
Orbán despre von der Leyen: E timpul să plece
Într-o postare publicată miercuri pe rețelele sociale, Orbán a sugerat explicit că mandatul Ursulei von der Leyen ar trebui să ia sfârșit. „E timpul să plece”, a scris liderul maghiar, alăturând mesajului o imagine simbolică în care von der Leyen pare că părăsește scena politică, ieșind dintr-o ramă roșie.
Această ieșire publică vine în contextul în care Parlamentul European se pregătește să decidă joi dacă actuala președintă a Comisiei va primi un nou mandat. Votul este alimentat de nemulțumirile legate de transparența conducerii Comisiei în perioada pandemiei, mai ales în urma schimburilor de mesaje nedivulgate dintre von der Leyen și CEO-ul companiei Pfizer.
Von der Leyen respinge criticile
În fața acuzațiilor, von der Leyen a respins ferm criticile, avertizând asupra riscurilor generate de „forțele extremiste care încearcă să divizeze societățile prin dezinformare”, într-un discurs susținut la Strasbourg.
Dar Orbán a continuat ofensiva. Într-o a doua postare, el a transmis că votul de joi reprezintă mai mult decât o simplă procedură parlamentară: „Ziua de mâine va fi una furtunoasă în Parlamentul European. Acest vot nu este doar despre corupție – deși scandalurile recente vorbesc de la sine – ci despre competență, rezultate și direcția în care se îndreaptă Europa”.

Sursa foto: ec.europa.eu
Coincidență sau nu, declarațiile premierului maghiar au fost făcute imediat după ce Comisia Europeană a publicat recomandările economice pentru statele membre, îndemnând Ungaria să implementeze măsuri fiscale permanente pentru a corecta un deficit bugetar în creștere.
Orbán acuză Bruxelles-ul că favorizează interesele marilor corporații
Budapesta a reacționat rapid, acuzând Bruxelles-ul că favorizează interesele marilor corporații în detrimentul cetățenilor. „Pentru guvernul maghiar, familiile, pensionarii și companiile autohtone sunt prioritare – nu multinaționalele, cum se întâmplă la Bruxelles”, a transmis Ministerul Economiei într-un comunicat oficial.
Disputele dintre Ungaria și instituțiile europene nu sunt noi. Relațiile s-au deteriorat constant în ultimii ani, în special din cauza îngrijorărilor legate de statul de drept și a deciziei UE de a îngheța fonduri destinate Budapestei. Cu alegeri naționale programate anul viitor, Orbán pare hotărât să-și intensifice retorica anti-Bruxelles, cu Ursula von der Leyen și sprijinul UE pentru Ucraina în prim-planul discursului său politic.