Cristi Săpunaru după eșecul din Primvs Derby: Așa ceva nu se mai poate

Cristi Săpunaru (40 de ani) a răbufnit după ce Rapid a pierdut cu scorul de 1-0 în Primvs Derby, împotriva rivalei Petrolul, într-un meci disputat la Ploieşti, în a treia etapă din Superliga. El a vorbit despre un eșec „rușinos” cu o a doua repriză „dezastruoasă”.

Cristi Săpunaru: „E urât pentru noi!”

Rapid a suferit primul eşec al sezonului, pe terenul celor de la Petrolul Ploieşti, în Primvs Derby. Cristi Săpunaru, care a bifat primele minute din acest sezon, intrând în joc în minutul 67 al partidei, a avut o declarație dură despre prestația colegilor lui și a spus că a înțeles inclusiv reacția de dezamăgire a suporterilor de la finalul partidei.

„A doua repriză a fost dezastruoasă din partea noastră. Ce ne propunem în calitate de club e foarte puțin. 2 puncte în 3 etape e foarte puțin. Să pierzi un derby cu Petrolul e urât pentru noi”, a spus Săpunaru într-o emisiune televizată.

Cristi Săpunaru: „Trebuie schimbată mentalitatea”

Neil Lennon nu l-a titularizat pe Cristi Săpunaru în primele două etape ale acestui sezon.

„Sunt jucătorul Rapidului, dacă este nevoie de mine voi intra, dacă nu, voi sta pe bancă. Neil Lennon mi-a explicat că voi fi introdus atunci când va fi nevoie de mine. Este decizia lui, el răspunde. Trebuie schimbată mentalitatea, trebuie să băgăm mingea în poartă!...Trebuie să strângem rândurile și să facem ceva pentru că așa nu se mai poate! Cu Sepsi o să fie un „vulcan” pe Giulești dacă nu câștigăm”, a mai spus Săpunaru la Prima Sport, conform GSP, adăugând că „va fi rău pentru toată lumea” dacă nu se îmbunătățește jocul.

Un gol și un cartonaș roșu

Singurul gol al partidei a fost marcat de către Albin Berisha, în minutul 31, din pasa lui Sergiu Hanca.

În minutul 87 al partidei, la scorul de 1-0, Luka Gojkovic, din tabăra giuleștenilor a primit cartonașul roșu din partea arbitrului Andrei Chivulete și a fost eliminat, pentru un cot aplicat în figura lui Jyry.