Cristi Chivu, campion în Italia. Juniorii lui Inter s-au impus în fața echipei AS Roma Sursa foto. Twitter

Fostul internațional român Cristi Chivu a reușit o performanță deosebită în fotbalul din Italia. Jucătorii U19 ai echipei Inter Milano, pe care îi pregătește de aproximativ un an, au devenit campioni în Peninsulă. Formația pregătită de Chivu s-a impus în fața lui AS Roma după ce a marcat golul decisiv în prelungiri.

Fostul internațional român Cristian Chivu antrenează echipa U19 a clubului Inter Milano de aproximativ un an. Iar acum se văd și roadele. Cu Chivu pe bancă, Inter U19 a obținut titlul de campioană a Italiei, la fotbal, pentru această categorie de vârstă.

Marți seara, Inter a câștigat în fața adversarilor de la AS Roma, în ceea ce presa sportivă italiană meciul derby. Victoria a fost adjudecată cu scorul de 2-1, ultimul gol al tinerilor milanezi fiind marcat în prelungiri, în minutul 97.  Astfel, Cristi Chivu a reușit o performanță de excepție și a devenit campionul Italiei cu Inter U19, iar la final a fost purtat pe brațe de jucătorii echipei din Milano.

Meciul nu a fost lipsit de emoții pentru românul de pe banca lui Inter Milano, dat fiind că romanii au fost cei care au deschis scorul prin Vicario. Inter a revenit și a egalat prin Casadei, astfel că s-a ajuns la prelungiri.

Lucrurile s-au clarificat abia în minutul 97, al prelungirilor, când jucătorul de origine bulgară al milanezilor, Iliev a înscris decisiv, devenind eroul echipei sale. Inter Milano U19 s-a impus cu scorul de 2 - 1, iar Cristi Chivu a fost purtat în triumf.

„Cristian Chivu purtat în triumf de băieții săi după victoria în campionat”, se arată într-o postare pe Twitter, pe pagina oficială a clubului Inter.

sursa foto, Twitter

Cristi Chivu, mândru de elevii săi

La finalul meciului pe care l-a câștigat cu AS Roma U19, care a adus echipei sale titlul de campion, fostul internațional român a postat un mesaj, pe Instagram. El s-a declarat mândru de elevii săi care au punctat decisiv. De altfel, pe tot parcursul campionatului Inter U19, cu Chivu pe bancă a făcut o figură frumoasă.

Echipa a ocupat, în sezonul regulat, locul 2, cu 64 de puncte, iar această poziţie i-a asigurat calificarea direct în semifinalele play-off-ului campionatului. În aceeaşi situaţie a fost şi Roma, care s-a clasat pe locul 1, cu 71 de puncte.

„Fericit și mândru de băieții mei!”, a scris în mesajul pe care l-a postat pe Instagram, Cristi Chivu.

Viitorul este deschis pentru Cristi Chivu

În vârstă de 41 de ani, Cristi Chivu a preluat echipa Primavera a lui Inter, ca antrenor, fiind numit în funcție vara trecută. Înainte el a mai pregătit formaţiile U14, U17 şi U18 ale clubului italian. Acum, după câștigarea campionatului cu juniorii lui Inter, fostul fundaș al Naționalei României ar putea să se gândească și la preluarea echipei mari a lui Inter.

Sunt destule voci, în anturajul clubului care îl văd într-o astfel de poziție, chiar dacă Cristian Chivu spune că nu ia în calcul o asemenea opțiune, momentan.

„Deocamdată muncesc, învăț, îmi face plăcere să stau alături de copii, am mult de învățat de la ei. Cred, învăț și viitorul… nu știu, vom vedea”, spunea Chivu, spre finalul anului trecut.