Cosmin Olăroiu a fost făcut „mare” de Mohammed

Arabia Saudită, naționala lui Cosmin Olăroiu, a obținut, ieri, prima victorie la Cupa Asiei.

După debutul nefast din meciul contra Chinei (scor 0-1), în Grupa B, elevii românului au trecut de Coreea de Nord, scor 4-1.

Au ratat din nou o lovitură de la 11 metri

Jocul a început prost pentru saudiții care s-au văzut conduși încă din minutul 11, atunci când Yong Gi Ryang a speculat la maximum o greșeală a portarului Waleed Abdullah. Până la pauză, oamenii lui „Oli” au restabilit egalitatea, grație reușitei ce i-a aparținut lui Hazizi (37). În partea secundă, arabii i-au surclasat pe nordcoreeni. Mohammed Al-Sahlawi și-a trecut în palmares „o dublă”, (52 și 54), iar Nawaf Al Abid a închis tabela (77) la o fază la care a executat un penalty, mingea a lovit ambele bare și a fost împinsă în poartă de saudit. Duminică, Olăroiu va juca împotriva Uzbekistanului, pentru calificarea în „sferturi”.