Cine preia puterea în PSD, după debarcarea lui Marcel Ciolacu. Două nume-cheie vehiculate
- Cristi Buș
- 5 aprilie 2025, 09:18
Cine preia puterea în PSD după debarcarea lui Marcel Ciolacu. Două nume-cheie vehiculate. Sursa foto: Răzvan VălcăneanțuDeși a refuzat să spună cu subiect și predicat cine poate să îi urmeze la conducerea PSD, Marcel Ciolacu a afirmat că există cel puțin doi oameni care au calitățile necesare pentru a conduce partidul pe viitor. Mihai Tudose și Sorin Grindeanu au fost două dintre numele menționate în emisiunea Insider politic.
Marcel Ciolacu este de părere că PSD trebuie să aibă capacitatea să își aleagă singur președintele, fără implicarea sa personală.
Întrebat dacă Mihai Tudose sau Sorin Grindeanu îl pot succeda în fruntea PSD, premierul României a refuzat să îi nominalizeze. Însă a admis că au calitățile necesare pentru a conduce partidul social-democrat. „Sunt foarte mulţi colegi şi colege care pot fi preşedinte. Nu trebuie să dau eu nume. După ce nu o să mai fiu (preşedinte - n.r.), cu certitudine eu nu o să mă implic în a susţine pe cineva. Ştie PSD-ul mai bine. PSD-ul trebuie să funcţioneze singur. Ştie să îşi aleagă preşedinte”, a explicat Ciolacu.
Marcel Ciolacu susține că în PSD există o prietenie și colaborare totală
Marcel Ciolacu a ținut să precizeze că „vremurile cu cuţitele şi cu răzbunările” au trecut. Declarația vine în contextul viitoarelor alegeri din interiorul PSD,
Dacă PSD rămâne la Guvernare, partidul dă premierul României. Condiția nu pare negociabilă, conform declarațiilor date de Marcel Ciolacu.
”În momentul în care PSD-ul, după ce a câștigat alegerile, trece în opoziție, înseamnă că la Cotroceni e Klaus Iohannis înapoi”, spune liderul PSD, aluzie la alegerile parlamentare din 2020, unde PSD s-a clasat pe primul loc, dar Klaus Iohannis a format o majoritate de dreapta. Marcel Ciolacu anunță că ia în calcul să renunțe la funcția de prim-ministru după ce a va îndeplini două obiective politice majore: aderarea României la OCDE şi atragerea banilor din PNRR. Ambele ținte ar trebui atinse până la finalul anului 2026.
Toți sunt prieteni în PSD, susține premierul României
Liderul social-democrat Marcel Ciolacu a fost întrebat, în emisiunea Insider politic, dacă poate să spună trei nume care ar putea prelua şefia PSD pe viitor. Premierul României a înșiruit mai multe nume, fără a menționa clar pe cineva. A ținut, în schimb, să se laude că a schimbat atmosfera din sânul partidului, iar azi toți colaborează pentru un viitor mai bun.
”Mai mult ca sigur, niciunul din cei care îmi vor cere mie demisia nu o să fie (preşedinte - n.r.). A fost o glumă. În al doilea rând, am reuşit, şi cu mândrie o spun, să am o relaţie prietenească şi colegială cu colegii mei”, a subliniat liderul PSD.
Întrebat cine poate să conducă PSD, Marcel Ciolacu s-a lăudat cu realizările sale
Marcel Ciolacu a transmis săgeți și conducerii vechi din partidul social-democrat, afirmând că în prezent situația din interiorul partidului este mult mai bună.
„Şi să ne spunem lucruri. Astăzi a fost Mihai Tudose la mine. Am stat vreo oră de vorbă. Împreună cu Sorin Grindeanu şi cu Alina Gorghiu, cu domnul Hubert am fost la echipa de campanie şi la sediul de campanie al domnului Crin Antonescu. Cum e normal, fiindcă este candidat nostru. Am vorbit de organizare, de activitățile viitoare. Şi cu Mihai Tudose am vorbit despre partid. Eu am o comunicare cu colegii mei. S-au dus vremurile cu răzbunările și cuțitele. PSD-ul e un partid normal în acest moment. Mă bucur că am reușit acest lucru în cinci ani de zi”, a spus Marcel Ciolacu.
Marcel Ciolacu pleacă din fruntea Guvernului după ce își îndeplinește obiectivele
Liderul PSD a vorbit despre posibilitatea ca Ilie Bolojan să devină prim-ministru. Scenariul a prins contur în ultima perioadă.
”Dacă va crea o majoritate şi acea majoritate face această propunere, presupun că președintele va desemna prim-ministrul. Ce vă pot spune e că atât timp cât PSD-ul va face parte într-o coaliție de guvernare, PSD-ul va propune primul ministru. Fie el Ciolacu sau ne-Ciolacu.
PSD-ul ori trece în opoziţie, ori propune primul ministru. În momentul în care PSD-ul, după ce a câştigat alegerile, trece în opoziţie, înseamnă că la Cotroceni e Klaus Iohannis înapoi”, a spus liderul PSD.
Marcel Ciolacu a dezvăluit că ia în calcul să renunțe la funcţia de prim-ministru. Asta o să se întâmple după ce va îndeplini două obiective politice majore. Aderarea României la OCDE şi atragerea banilor din PNRR sunt obiectivele sale.
„Eu ce vă pot spune: o să mă gândesc dacă plec sau nu din funcția de prim-ministru după ce România aderă la OCDE . Și după ce finalizez PNRR-ul. Până în 2026. Eu mi-am pus aceste proiecte. Sfârşitul lui 2026 - ar fi OCDE-ul şi PNRR-ul cred că la jumătatea anului 2026 începem să finalizăm lucrurile”, a conchis Ciolacu.