Chelsea, Liverpool și Tottenham, victorii fără emoții în Premier League. Bayern a zdrobit-o pe Werder

sursa: Facebook

Liverpool e pe val. Zi fastă pentru trei dintre granzii din Premier League, care s-au impus în fața a trei echipe care fac parte din plutonul clasamentului, în mod obișnuit. Chelsea a deschis etapa a 5-a a campionatului intern, cu o confruntare pe terenul concitadinei West Ham United.

Chelsea, Liverpool și Tottenham, victorii fără mari emoții în Premier League

Oaspeții s-au impus la scor de neprezentare, 3-0, grație reușitelor lui Nicolas Jackson (4 și 18) și Cole Palmer în minutul 47. Tottenham, echipa lui Radu Drăgușin, a început foarte prost meciul de acasă cu Brentford. Și asta pentru că oaspeții au deschis scorul în minutul 1, prin Bryan Mbeumo. Gazdele au revenit la scurt timp, gol înscris de Dominic Solanke (8) și s-au distanțat după ce tabela a fost schimbată de Brennan Johanson (28) și James Maddison în minutul 85.

Fotbal. Sursa foto: Pixabay

Internaționalul român a rămas pe banca tehnciă și nu a fost utilizat deloc de antrenorul Ange Postecoglu. Pe „Anfield Road”, FC Liverpool nu a dat greș și s-a impus cu scorul de 3-0 în fața celor de la Bournemotuh. Luis Diaz (28 și 28) și Darwin Nunez (37) au rezolvat repede soarta partidei și a celor trei puncte.

Manchester United continuă evoluțiile mediocre. „Diavolii” au remizat fără goluri pe terenul celor de la Crystal Palace.

Bayern Munchen a reușit un alt scor-fluviu, 5-0 la Bremen

Tot sâmbătă, în Premier League: Aston Villa - Everton 3-1 (O. Watkins - 73, Ezri Konsa - 88 și John Duran - 90+4 / M. Cunha - 25). Leiceste - Everton 1-1 (S. Mavididi - 73 / I. Ndiaye - 12), Southampton - Ipswich 1-1 (T. Dibling - 5 / S. Morsy - 90+5), Fulham - Newcastle 3-1 (R. Jimenez - 5, S. Rowe - 22, R. Nelson  - 90+2 / H. Barnes - 46).

În Germania, Bayern Munchen a ajuns la un total de 14 goluri marcate în această săptămână, în două partide disputate. După ce a călcat-o în picioare pe Dinamo Zagreb, în grupele Ligii Campionilor, scor 9-2, formația bavareză s-a impus, azi, pe terenul lui Werder Bremen, scor 5-0. M. Olise (23 și 60), J. Musiala (32), H. Kane (57) și S. Gnabry (65) au fost marcatorii meciului.

Meci fără sare și piper în Italia, acolo unde derby-ul dintre Juventus Torino și Napoli s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.