CFR câștigă derby-ul cu FCSB. Rezultatul de la Cluj, decisiv în lupta pentru titlu?

Victorie pentru CFR în derby-ul cu FCSB, din etapa a 23-a a Ligii 1 la fotbal.

Campioana en-titre și liderul la zi al clasamentului s-a impus la limită, scor 1-0, într-o partidă marcată de multe durități și frică reciprocă.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Vinicius, în minutul 79. Fundașul brazilian a trimis o „rachetă” de la marginea careului mare, fără nicio șansă pentru postarul „roș-albaștrilor”. În repriza secundă, oaspeții au evoluat cu un om în minus, după ce Planici a fost eliminat de arbitrul Istvan Kovacs.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj s-a distanțat la opt puncte de FCSB. Între cele două grupări sunt Universitatea Craiova și Astra Giurgiu, ambele la șapte lungimi de undă de liderul din Gruia. Dacă va câștiga restanța cu FC Voluntari, trupa antrenată de Bogdan Argeș Vintilă se poate apropia la cinci puncte de CFR.